Menu
Kontakt Ulubione Szukaj
Pamięć absolutna? Czyli niezmierzone możliwości ludzkiego mózgu

Pamięć absolutna? Czyli niezmierzone możliwości ludzkiego mózgu

O pamięci zdolnej pomieścić niezliczone, wręcz nieograniczone ilości informacji mówi się zwykle w kontekście nowoczesnych komputerów zajmujących olbrzymie powierzchnie. Tymczasem okazuje się, że ważący 1,4 kg, zbudowany z wody, białka i soli mineralnych mózg posiada znacznie szersze możliwości. Naukowcy dowiedli, że ludzka pamięć, choć nie nieograniczona, wykazuje pojemność większą aniżeli dotychczas przypuszczano. 

Ile możemy zapamiętać?

Dotychczas pojemność mózgu szacowano na ok. 100 terabajtów. Ale naukowcy z Salk Institute for Biological Studies znacznie zwiększyli tą liczbę – do 1000 terabajtów. Ich zdaniem ludzka pamięć może pomieścić aż 1 petabajt informacji, a potwierdzeniem tej odważnej tezy są przeprowadzone przez nich badania. 

Ich przedmiotem była część mózgu biorąca udział w procesie zapamiętywania. Szczególną uwagę zwrócono na synapsy, czyli miejsca styku między komórkami, za pośrednictwem których odbywa się komunikacja między komórkami neuronowymi. Synapsy odpowiadają za przekazywanie informacji, postrzeganie i myślenie, a także przechowywanie wspomnień. Odbywa się to na drodze chemicznej, a w przypadku synaps o węższych szczelinach – elektrycznej. Jednym z czynników wpływających na ilości informacji przekazywanej i zapamiętywanej w mózgu jest wielkość synapsy: im większa tym zapamiętywana może być większa ilość informacji. Dotychczas rozróżniano trzy rozmiary synaps: duże, średnie, małe.

W trakcie badania okazało się, że istnieje aż 26 ich rodzajów wyraźnie różniących się wielkością. Dodatkowo synapsy posiadają zdolność duplikowania się, co powoduje ich większą łączną wielkość. Te odkrycia pozwoliły wysunąć naukowcom z Salk Institute for Biological Studies odważną tezę o znacznie większej pojemności ludzkiej pamięci niż dotąd sądzono. Niestety, nie gwarantuje to jednak pamięci absolutnej i niezawodnej. 

Czego potrzebuje nasz mózg?

Ludzki mózg składa się z miliardów neuronów, które za pomocą połączeń synaptycznych tworzą sieć w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W tak powstałej w korze mózgowej sieci neuronowej zachodzą ciągłe zmiany. Stare synapsy z czasem zanikają, a w ich miejscu powstają nowe. Ważnym budulcem jest tu tzw. związek fosfolipidowy syntetyzowany w mózgu z kwasów tłuszczowych omega-3, urydyny i choliny, przy współudziale witamin i przeciwutleniaczy. Zanik połączeń synaptycznych, ale i utrata z wiekiem neuroplastyczności kory mózgowej – jej zdolności do tworzenia nowych połączeń między neuronami – sprawia, że pojemność ludzkiej pamięci niestety ulega ograniczeniu.

Aby więc długo cieszyć się doskonałą pamięcią, trzeba odpowiednio zadbać o mózg. Warunkiem koniecznym będzie prawidłowa dieta zawierająca:

  • tłuszcze – nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega-3 zapewniają sprawność procesów zachodzących w mózgu; cholina zawarta w lecytynie jest substratem do wytwarzania serotoniny – ułatwiającej komunikację między neuronami,
  • białko – dostarcza niezbędne aminokwasy (np. tyrozynę i tryptofan), 
  • węglowodany – będące podstawowym źródłem energii,
  • witaminy z grupy B – wspomagają funkcjonowanie całego układu nerwowego; kwas foliowy i witamina B12 wspomagają podziały (i wzrost) komórek mózgowych,
  • składniki antyoksydacyjne (np. witaminy: B2, C, E, β- karoten oraz cynk i miedź) – chronią komórki nerwowe co zapewnia zachowanie pamięci i prawidłową pracę w mózgu.

Udowodniono również, że osoby pozostające długo aktywne umysłowo dłużej cieszą się dobrą pamięcią. Wysiłek umysłowy jest bowiem swego rodzaju gimnastyką dla mózgu, mającą zapobiegać utracie plastyczności kory mózgowej. Znane i zalecane są ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które mają zapobiegać osłabieniu tychże funkcji. Jednym z lepszych treningów dla mózgu jest nauka nowego języka. Oprócz diety i ćwiczeń mózg potrzebuje również odpowiedniej ilości snu, czyli ok. 7-8 godzin na dobę.