Potencja

Nazwa „L-arginina” wielokrotnie pada przy okazji omawiania substancji przeciwdziałających problemom z erekcją. Związek ten jednym tchem wymienia się na czele listy substancji zalacanych dla mężczyzn. Jednak rzadko wyjaśniany jest mechanizm jej działania i historia odkryć jakie za tym stoją, w tym nagrody Nobla.
Starszy pan na plaży

Czym jest L-arginina?

L-Arginina należy do grupy aminokwasów względnie egzogennych: warunkowo niezbędnych. Aminokwasy te są produkowane przez nasz organizm w ograniczonych ilościach i może dochodzić do ich braków nawet w stanach fizjologicznych (braku choroby) i niezbędne jest ich dostarczanie z pożywieniem.

L-Arginina (w skrócie: „arginina”) jest składnikiem białek, a więc w naturalnej formie występuje, acz w ograniczonych ilościach, w wielu produktach spożywczych, głównie mięsie, nabiale i roślinach stączkowych i orzechach.   Arginina bierze udział  w słynnym cyklu Krebsa, podstawowym elemencie oddcyhania komórkowego i  uczestniczy w syntezie kilku niezwykle ważnych z biologicznego punktu widzenia związków, takich jak kreatyna, ornityna i cytrulina  - przede wszystkim – tlenek azotu.

Najwcześniej arginina była znana i stosowana jako suplement dla sportowców, a w szczególności dla osób zawodowo uprawiających sporty wyczynowe. 

Wypróbuj Doppelherz aktiv Men Lider

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz
Przejdź do produktu

Nobel za tlenek azotu

Od lat 70  ub wieku fizjolodzy odkryli, że w ścianach naczyń krwionośnych (tzw. mięśniówce) istnieje jakiś tajemniczy czynnik, którego wydzielanie wywołuje  rozszerzanie naczyń krwionośnych; związek ten nazwano  – śródbłonkowym czynnikiem rozluźniającym.
Jadnak dopiero w roku 1986  roku niezależnie od siebie  dwaj farmakologdzy Ignarro I Furchgott , wykazali, że tym czynnikiem jest tlenek azotu, naturalnie produkowany w organizmie z L-arginny. Było to pierwsze odkrycie wskazujące, że  gaz może być czynnikiem sygnałowym w organizmie. Dalsze prace nad tlenkiem azotu umożliwiły wyjaśnienie przyczyn powstawania wielu chorób układu krążenia i mechanizmów  chorobowych  w wielu innych  obszarach medycyny np. psychiatrii i seksuologii. W 1998 roku trzej uczeni, Ignarro, Furchgott i Murad, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za te badania. Praktycznym wykorzystaniem ich  badań  było wynalezienie pierwszego leku na impotencję – pod handlową nazwą viagra.

Poznaj Doppelherz aktiv Dla Mężczyzn

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Jak działa tlenek azotu?

Tlenek azotu jest  niezwykle aktywny biologicznie:  pełni wiele ważnych funkcji fizjologicznych. Przede wszystkim reguluje napięcie naczyń krwionośnych i tym samym korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi, przez co zapobiega zatorom mogącym powstawać w układzie krążenia. W ośrodkowym układzie nerwowym między innymi poprawia transmisję impulsów nerwowych co może poprawiać zapamiętywanie oraz steruje motoryką jelit. Zauważono także jego pozytywny  wpływ na podniesienie jakości życia seksualnego u mężczyzn.