1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Suplementy diety z kategorii na stawy – co zawierają?

Suplementy diety z kategorii na stawy – co zawierają?

W latach 70 XX wieku zaobserwowano, że Maorysi zamieszkujący wybrzeże Nowej Zelandii rzadziej  niż Maorysi żyjący w głębi lądu mają problemy ze stawami. Maorysi żyjący na wybrzeżu spożywali znaczne ilości owoców morza. Szczególną uwagę naukowców zwróciły zielone małże (Perna canaliculus).
Co wiesz o stawach?

Dbałość o zdrowie układu ruchu obejmuje przede wszystkim  zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną dopasowaną do indywidualnych możliwości. Coraz większą popularnością cieszą się też suplementy diety zawierające składniki korzystnie wpływające na kości i stawy (chrząstki). Czy rzeczywiście pomagają zachować zdrowie stawów? Co jeść, aby stawy funkcjonowały sprawnie przez długie lata?

 

Jakie składniki wspierają stawy?

Na samym początku warto rozwiać wątpliwości dotyczące tego, w czym właściwie pomagają składniki suplementów diety z kategorii na stawy. Pod pojęciem suplementu diety rozumie się środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które wykazują właściwości odżywcze, bądź fizjologiczne.

Z samej definicji wynika więc, że suplementy diety nie sprawią, że dolegliwości obciążające układ ruchu nagle znikną. Produkty te mogą jednak uzupełnić codzienną dietę w składniki korzystnie wpływające na zdrowie stawów (a dokładnie kości i chrząstki) i  w ten sposób wesprzeć naturalne możliwości organizmu. Poniżej znajdziesz listę składników, które są ważne dla pracy stawów.

 

Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny

Glukozamina to aminocukier syntetyzowany z glukozy. Jest składnikiem budulcowym stawów i chrząstek. Występuje naturalnie w organizmie, jednak wraz z wiekiem proces syntezy tej substancji znacznie spowalnia, dlatego warto rozważyć jej suplementację.

 

Kolagen zhydrolizowany

Kolagen to najważniejsze białko budulcowe w naszym organizmie, stanowiące około 30% wszystkich protein. Nadaje tkankom łącznym odporność na rozciąganie [1].

W suplementach diety często wykorzystuje się kolagen hydrolizowany, czyli rozłożony na elementy o mniejszej masie cząsteczkowej. Dzięki hydrolizie kolagen może być łatwiej zaabsorbowany i efektywnie wykorzystany przez organizm.

 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest obecny w mazi stawowej. Nadaje jej lepkość, przyczynia się do prawidłowego smarowania powierzchni stawów oraz jest nośnikiem substancji odżywczych. Synteza kwasu hialuronowego w żywym organizmie zachodzi wewnątrz błony komórkowej, ten proces odbywa się za pomocą syntaz hialuronianowych [2].

 

Witamina E

Witamina E również wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, czyli niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Witamina C

Witamina C to przede wszystkim antyoksydant. Składnik ten jest też niezbędny do tego, aby synteza kolagenu mogła przebiegać w sposób prawidłowy.

Cynk, magnez i witamina D

Cynk wraz z magnezem i witaminą D przyczyniają się do utrzymania zdrowia kości. Dzięki temu nasz aparat ruchu może być odpowiednio wspierany.

Poznaj Doppelherz aktiv na Stawy Max
Doppelherz aktiv
Poznaj Doppelherz aktiv na Stawy Max
1200 mg chlorowodorku glukozaminy +witaminy D+K+C+E
  • 1200 mg chlorowodorku glukozaminy w 1 tabletce
  • Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości (witaminy D i K)
  • Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia
Przejdź do produktu

Jakie suplementy diety z kategorii na stawy wybrać?

Suplement diety ze składnikami wspierającymi kości i chrząstki, w tym stawowe powinien zawierać kompozycję odpowiednio dobranych składników odżywczych w dobrze przyswajalnej formie. Doppelherz system Kollagen 11.000 PLUS to produkt, którego składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie chrząstki (witamina C wspomaga wytwarzanie kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki), mięśni i kości (witamina D), tkanek łącznych (dzięki zawartości miedzi). Zawiera peptydy kolagenowe, witaminę C, D, miedź, selen oraz siarczan chondroityny.  Produkt jest gotowy do spożycia bezpośrednio z ampułki bez konieczności rozcieńczania w innych płynach.

 

Wsparcie stawów – co jeść na stawy?

Idealna dieta na stawy to ta, która uwzględnia związki zwiększające syntezę naturalnego kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Warto zadbać o źródła kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K). W tym celu doskonale sprawdzą się ryby, orzechy i nasiona oraz oliwa z oliwek. Z kolei poziom kwasu hialuronowego zwiększają produkty bogate w fitoestrogeny (np. soja) oraz rośliny zielone i owoce cytrusowe.

Ważnym elementem diety jest też żywność bogata w przeciwutleniacze. Dlatego w jadłospisie powinny zagościć np. żurawina, borówki i jarmuż. Z kolei bogatym źródłem witaminy C są przede wszystkim owoce i warzywa [4].

Składniki suplementów diety z kategorii na stawy najlepiej działają, kiedy łączy się je ze zdrowym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną. Dlatego dla dobra stawów nie powinniśmy zaniedbywać żadnego z tych elementów.

 

Bibliografia

  1. Rodwell V.W. i inni, Biochemia Harpera, wyd. VII, Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, ISBN 978-83-200-5410-1. s.800
  2. Zawadzka, Patrycja, Dominika Dąbrowska, and Olga Zavyalova. "Zastosowanie kwasu hialuronowego w profilaktyce przeciwstarzeniowej i walce z oznakami starzenia się skóry." Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce 8 (2017): 54-58.
  3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/;
  4. Henrotin Y, Mobasheri A, Marty M. Is there any scientific evidence for the use of glucosamine in the management of human osteoarthritis? Arthritis Res Ther. 2012 Jan 30;14(1):201. doi: 10.1186/ar3657. PMID: 22293240; PMCID: PMC3392795;
  5. Kowalski R. i in ; Dieta na stawy. 2016. 54-55.