Prostata

Przerost gruczołu krokowego jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u mężczyzn po 50-tym roku życia. Lekarze oceniają, że z przerostem prostaty zmaga się połowa pięćdziesięciolatków, 75 proc. mężczyzn po 80-tce i aż 90 proc. panów w wieku 90 i więcej lat. Mimo swej powszechności, przerost gruczołu krokowego nadal tkwi pod szczelną zasłoną z mitów zrodzonych z niewiedzy i męskich lęków.
Starszy pan na plaży

Prostata problemy z prostatą, stan gruczołu krokowego 

Przerost gruczołu krokowego jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u mężczyzn po 50-tym roku życia. Lekarze oceniają, że z przerostem prostaty zmaga się połowa pięćdziesięciolatków, 75 proc. mężczyzn po 80-tce i aż 90 proc. panów w wieku 90 i więcej lat. Mimo swej powszechności, przerost gruczołu krokowego nadal tkwi pod szczelną zasłoną z mitów zrodzonych z niewiedzy i męskich lęków, szczególnie o sprawność układu płciowego.

Mały gruczoł krokowy o wielkim znaczeniu

Gruczoł krokowy, zwany też sterczem lub prostatą, znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Ponieważ otacza on cewkę moczową, jego przerost odczuwalny jest przede wszystkim poprzez problemy z oddawaniem moczu. Podstawowa funkcja prostaty to produkcja płynu zawierającego glukozę i decydującego o ruchliwości oraz żywotności plemników. Przekłada się to bezpośrednio na tzw. wartość biologiczną nasienia oraz męską płodność.

Poznaj produkty wspierające prostatę od Doppelherz

Dostępne w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Schorzenia prostaty nie są tylko przyczyną wieku

Za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego odpowiada wiele czynników, wśród których do najważniejszych należy wytwarzany w jądrach testosteron. To właśnie zachodzące z wiekiem zmniejszanie się produkcji testosteronu oraz przekształcanie gow dihydrotestosteron uznawane są za główne przyczyny rozrostu prostaty. 
Procesy tezwykle rozpoczynają się ok. 45-tego roku życia, jednak wielu naukowców wskazuje na coraz częstsze pojawianie się przerostu gruczoły krokowego u znacznie młodszych mężczyzn. Obserwacje te zdają się potwierdzać, że o ile bezpośrednią przyczyną wystąpienia tejże dolegliwości jest zaburzenie produkcji testosteronu, to przyczyn pośrednich owego zjawiska należy upatrywać w niewłaściwej diecie i trybie życia.

Łagodny przerost prostaty – poważne efekty

Łagodny rozrost prostaty, zwany też gruczolakiem stercza, a przez lekarzy określany mianem BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia), to powolny proces prowadzący do przerostu (powiększenia) prostaty. W miarę postępującego rozrostu, gruczoł krokowy coraz silniej uciska na cewkę moczową i powoduje narastające problemy z oddawaniem moczu. Początkowo skutkuje to jedynie zwiększającym się dyskomfortem oraz zaburzeniami erekcji i spadkiem libido. 
Nieleczony rozrost prostaty może jednak prowadzić do całego szeregu powikłań, poczynając od nawracających infekcji układu moczowego, poprzez tworzenie się kamieni w pęcherzu, aż po urosepsę (wynikłe z zalegającego moczu masywne zakażenie całego organizmu) i wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej nagłego zatrzymania moczu.

Badanie prostaty - to nic strasznego!

Coroczne profilaktyczne badania prostaty powinien przechodzić każdy mężczyzna po 40-stym roku życia. Ich podstawę stanowi badanie gruczołu krokowego przeprowadzane per rectum (przez odbyt). W przypadku wykrycia rozrostu prostaty zaleca się również USG jamy brzusznej.

Powiększenie prostaty lub zdiagnozowanie u członków najbliższej rodziny nowotworu gruczołu krokowego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania krwi w celu oznaczenia poziomu markerów PSA – antygenu swoistego dla prostaty, którego obecność we krwi może świadczyć o złośliwości gruczolaka. Badaniu poziomu PSA powinni się poddawać rutynowo wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli 45 lat. Warto jednak pamiętać, że podwyższony wynik stężenia PSA aż w 30% przypadków nie musi oznaczać stanu nowotworowego; jest to zatem jedynie wskaźnik nakazujący wykonanie dokładniejszych badań, w tym badanie USG prostaty.

Problemy z prostatą - męski problem – męskie rozwiązanie

Łagodny rozrost gruczołu krokowoego leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Pierwsze objawy zwalczają leki obniżające napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszające obrzęk i przekrwienie pęcherza moczowego oraz poprawiające elastyczność stercza. W bardziej zaawansowanej postaci rozrostu prostaty, lekarz może zalecić również środki zmniejszające objętość gruczolaka stercza oraz alfa-blokery poprawiające przepływ moczu.

Zwiększenie aktywności fizycznej, a także zmiana diety są podstawowymi zaleceniami zarówno w celu zapobiegania jak i podczas leczenia. Aby zadbać o prawidłowy stan i funkcjonowanie gruczołu krokowego, należy wzbogacić swoje codzienne posiłki o dużą ilość tłustych ryb morskich, warzyw, owoców i olejów roślinnych – zwłaszcza oleju z pestek dyni. Niezwykle pomocne będą również takie składniki ziołowe, jak wyciąg z korzenia pokrzywy i  z owoców palmy sabałowej.

Poznaj produkty Doppelherz dedykowane do wsparcia prawidłowego funkcjonowania prostaty.

Prostata to narząd, którego zdrowie jest niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia mężczyzn. Właśnie dlatego Doppelherz opracował produkty dedykowane do wsparcia prawidłowego funkcjonowania tej ważnej części męskiego organizmu. W ofercie znajdziemy między innymi suplement diety Doppelherz Aktiv Na Prostatę, zawierający ekstrakt z pestek dyni oraz palmowego wyciągu z sabalu. Te naturalne składniki wspierają zdrowie prostaty, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu moczowego. W produktach Doppelherz znajdziemy także L-karnitynę, która jest głównym składnikiem kapsułek Doppelherz Aktiv Na Prostatę i wpływa korzystnie na procesy metaboliczne w organizmie. Co więcej, preparat ten zawiera wyciąg z żurawiny, który z kolei jest niezwykle pomocny w leczeniu stanów zapalnych pęcherza. Dzięki temu mężczyźni, którzy borykają się z problemami związanymi z prostatą czy układem moczowym, mogą cieszyć się lepszym zdrowiem, odczuwając ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach. Produkty Doppelherz to nie tylko bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, ale także wygodny sposób na zapewnienie zdrowia prostaty i dobrego samopoczucia. Dzięki temu, że suplementy mają postać łatwo przyswajalnych kapsułek, są proste w stosowaniu i nie wymagają wiele czasu ani wysiłku. Wystarczy regularnie przyjmować suplementy zgodnie z zaleceniami producenta – w ten sposób można skutecznie zadbać o zdrowie prostaty i zapobiegać różnym dolegliwościom związanym z tym narządem. Warto więc zainteresować się ofertą Doppelherz i wybrać najlepsze dla siebie produkty do wsparcia prawidłowego funkcjonowania prostaty!