1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Światowy dzień menopauzy – pretekst do rozmowy na trudne tematy

Światowy dzień menopauzy – pretekst do rozmowy na trudne tematy

Celem Światowego Dnia Menopauzy jest zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium, a także rozpowszechnienie metod walki z jego objawami.
menopauza, co mnie czeka?

18 października od kilku już lat obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy – święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) we współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Menopauzy (IMS). Celem Światowego Dnia Menopauzy jest zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium, a także rozpowszechnienie metod walki z jego objawami.

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy (należy pamiętać, że również mężczyźni przechodzą proces porównywalny do klimakterium) ma uświadamiać społeczeństwu nie tylko sam fakt istnienia tego rodzaju zjawisk, ale i oswoić z ich konsekwencjami. Dzień ten ma również w zamyśle jego twórców być dobrym pretekstem do przekazania ludziom informacji na temat menopauzy oraz sposobów radzenia sobie z jej objawami.

Rosnący zasięg menopauzy

Wskazanie właściwych sposobów radzenia sobie z problemami wywołanymi menopauzą i andropauzą jest o tyle ważne, że liczba osób wchodzących w wiek kojarzony z tego typu przemianami hormonalnymi, a więc przekraczających 50 lat, zwiększa się z każdym rokiem. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje około 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn mających już za sobą swoje 50-te urodziny. Liczba ta z każdym rokiem zwiększa się o mniej więcej 100 tys. Według WHO do 2030 r. na świecie będzie żyło łącznie 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn mających własne doświadczenia z meno- lub andropauzą.

To właśnie z myślą o nich WHO oraz IMS przeprowadzają kolejne akcje uświadamiające o postępach współczesnej medycyny, pozwalających w znacznym stopniu złagodzić dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu. Obie organizacje nakłaniają również do przeprowadzania regularnych badań oraz propagują profilaktykę pod postacią aktywnego trybu życia i prawidłowej diety.

Kobieta w czasie klimakterium

W czasie klimakterium (okresu trwającego od pełnej płodności do momentu wystąpienia menopauzy) organizm powoli traci naturalną ochronę dostarczaną mu przez krążące we krwi estrogeny. Postępujący niedobór estrogenów skutkuje pojawieniem się napadów gorąca, nadmiernym poceniem się, wzmożoną nerwowością, niepokojem, bezsennością, problemami z koncentracją oraz spadkiem libido.

Klimakterium oznacza również wzmożone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i osteoporozy. Oprócz leczenia farmakologicznego (hormonalnej terapii zastępczej) oraz zdrowego trybu życia, kobiety przechodzące klimakterium mogą likwidować przykre objawy poprzez właściwą suplementację składnikami o szczególnym znaczeniu w okresie okołomenopauzalnym (wapń, witamina D, izoflawony sojowe).

(copy 1)

Aktiv-Meno FORTE
Doppelherz aktiv
Aktiv-Meno FORTE
  • Wysoka zawartość izoflawonów sojowych (50 mg) i wyciągu z chmielu (50 mg)
  • Dla lepszego samopoczucia w okresie menopauzy i po menopauzie
  • Wapń, witamina D (400 j.m.) i jod
Meno COMPLEX 1x DZIENNIE
Doppelherz aktiv
Meno COMPLEX 1x DZIENNIE
wyciąg z koniczyny czerwonej + olej z wiesiołka + magnez
  • Unikalny skład: z wiesiołkiem, koniczyną czerwoną  i magnezem
  • Łagodzi objawy menopauzy (koniczyna czerwona) i wspomaga równowagę hormonalną (olej z wiesiołka)
  • Wysoka zawartość wyciągu z koniczyny (250 mg)