1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. 5 kluczowych kroków do zdrowego trybu życia

5 kluczowych kroków do zdrowego trybu życia

Można przeczytać i usłyszeć o tym wszędzie – w mediach społecznościowych, telewizji czy też podczas zwykłych rozmów ze znajomymi. Zdrowy tryb życia opanował świadomość wielu Polaków i trudno nie odnieść wrażenia, że jest to efekt pewnego rodzaju mody. Wprowadzenie zbilansowanej diety do codziennych nawyków żywieniowych oraz angażowanie się w aktywność fizyczną nie wystarczają by móc mówić o prowadzeniu „zdrowego stylu życia”. Jest to bowiem długotrwały proces, który skupia się na 5 kluczowych obszarach opracowanych przez specjalistów. Należą do nich: zrównoważone odżywianie, regularna aktywność fizyczna, odpowiedni sen, redukcja czynników stresogennych oraz unikanie złych nawyków. Opisaliśmy je w poniższym artykule.

1. Zrównoważone odżywianie

Pierwszy krok jest bardzo często najważniejszy, lecz w tym przypadku wszystkie są istotne. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna opierać się na dostarczaniu do organizmu witamin, składników mineralnych, aminokwasów, błonnika czy też wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto więc w ramach zrównoważonego odżywiania spożywać pełnowartościowe posiłki, w których składzie znajdą się warzywa, owoce, chude mięso czy też produkty zbożowe. Powinno się też starać ograniczać jedzenie przetworzonej żywności, słodyczy, a także dodawanie do potraw soli.

2. Systematyczne uprawianie aktywności fizycznej

Nie od dziś wiadomo, że regularne ćwiczenia nie tylko pozwalają utrzymać dobrą kondycję, ale też sprawiają, że czujemy się po prostu lepiej we własnym ciele. Systematyczne uprawianie aktywności fizycznej pomaga również w osiągnięciu szczupłej sylwetki, gdyż takie działanie zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne i ułatwia w ten sposób redukcję masy ciała. Warto pamiętać, że nie chodzi o to, by móc od razu przebiegać maratony. Najważniejsze jest wykonywanie małych kroków i wprowadzenie do codziennych nawyków np. spacerów na świeżym powietrzu czy też ćwiczeń. Nie należy również zapominać o odpowiedniej regeneracji, która jest równie istotna, co wysiłek fizyczny.

3. Dbanie o odpowiedni sen

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że wśród najważniejszych obszarów zdrowego trybu życia znajduje się dbałość o odpowiedni sen. Jest to bowiem podstawowy aspekt funkcjonowania ludzkiego organizmu. To podczas niego serce może spowolnić swoją pracę. Ponadto brak należytego snu bardzo często powoduje osłabioną koncentrację, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie czy też wpływa na mniejszy poziom energii w ciągu dnia. W celu zadbania o właściwą regenerację i komfort podczas nocnego odpoczynku należy zadbać o wygodną i przyjemną w dotyku pościel. Nie powinno się również używać urządzeń z elektronicznymi ekranami przed snem, gdyż to wpływa na jego jakość. Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń na 30 minut przed zaśnięciem.

4. Redukcja stresogennych czynników

Nie od dziś wiadomo, że stres nie prowadzi do niczego dobrego. Nerwowe sytuacje mogą mieć wpływ zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Życie w ciągłym napięciu w dłuższej perspektywie może stać się niezwykle męczące i uciążliwe, dlatego też należy znaleźć sposoby na radzenie sobie ze stresem. Każdy z nas jest inny, co sprawia, że relaksują nas zupełnie różne rzeczy. Za uniwersalne metody pozbywania się negatywnych emocji spowodowanych stresem uznaje się m.in. uprawianie aktywności fizycznej, medytację, jogę, spacery na świeżym powietrzu czy też słuchanie odprężającej muzyki.

5. Unikanie złych nawyków

Prawdopodobnie nie ma osoby, która odmówiłaby sobie, chociaż niewielkich przyjemności. I nie ma w tym nic złego, o ile złe nawyki nie są stroną dominującą. Nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności ruchowej czy też spożywanie wyłącznie tłustych posiłków mogą stać się jednym z czynników, które przyczynią się do rozwoju groźnych dla życia chorób. Warto więc unikać szkodliwych substancji, a także ograniczać m.in. jedzenie słonych przekąsek oraz słodyczy. Niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia jest to, by mieć złe nawyki pod kontrolą i robić wszystko, by stopniowo zamieniać je w pozytywne przyzwyczajenia.