1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Witaminy i minerały od a do z

Witaminy i minerały od A do Z

uprawiaj zdrowy tryb życia

Doppelherz aktiv A-Z. Najważniejsze składniki odżywcze przez całą dobę.

Powszechnie wiadomo, że witaminy i składniki mineralne warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiadają za wszystkie zachodzące w nim procesy, biochemiczne, metaboliczne, psychosomatyczne, regulują pracę organów i układu nerwowego, a także chronią przed chorobami. W związku z tym braki lub niedobory składników odżywczych mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Witaminy i minerały 24 godziny na dobę

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych jest około 50 składników, w tym 13 witamin i 22 minerałów, wśród których szczególnie ważne są cztery jony soli: potas, sód, magnez, wapń. Dodatkowo istnieje wiele innych składników odżywczych, bez których organizm może jedynie czasowo funkcjonować, bowiem są one wytwarzane w ograniczonych ilościach w organizmie. Najważniejszym, a zarazem naturalnym ich źródłem są spożywane produkty. Dlatego niezmiernie ważna jest zbilansowana, czyli urozmaicona dieta, w której znajdują się różne produkty zawierające wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Zdarza się jednak, że mimo poprawnie skomponowanej diety, w organizmie występują niedobory potrzebnych składników. Może to być spowodowane jakością współczesnej żywności, jak też stylem życia i indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu. Ponadto części witamin i minerałów organizm nie jest w stanie magazynować, w związku z czym ich czasowy nadmiar jest wydalany. Wówczas dla zapewnienia właściwego poziomu składników odżywczych stosowana jest suplementacja. Istotne znaczenie ma w tym przypadku formuła RETARD, zapewniająca przedłużone uwalnianie składników odżywczych, a tym samym optymalne ich wykorzystanie w organizmie. W czasie przedłużonego uwalniania nie dochodzi bowiem do czasowych nadmiarów składników, co sprzyja ich lepszemu przyswojeniu przez organizm.

Sprawdź witaminy i minerały od A do Z Doppelherz aktiv A-Z

Wypróbuj Doppelherz aktiv A-Z

Zamów w oficjalnym Sklepie Doppelherz!

Droga składników odżywczych w organizmie

Witaminy i minerały wchłaniają się w układzie pokarmowym, skąd następnie, zgodnie z zapotrzebowaniem i przeznaczeniem, są rozprowadzane po całym organizmie. Zdarza się jednak, że określone narządy mogą magazynować dany składnik i w razie jego niedoboru przekazują go innym częściom organizmu.

Najlepszym tego przykładem jest wapń, którego aż 99% znajduje się w kościach. W sytuacji niedoboru (np. braku wapnia w diecie) pierwiastek ten jest pobierany z miejsca magazynowania i dostarczany do innych organów potrzebujących wapnia do prawidłowego funkcjonowania. Konsekwencją tego zjawiska może być odwapnienie kości, często występujące u kobiet po okresie ciąży lub podczas menopauzy.

Wzajemne relacje witamin i minerałów

Wśród składników odżywczych wyróżnia się witaminy, makroskładniki (sód, potas, magnez, wapń, fosfor, chlor, siarka) oraz pierwiastki występujące w postaci śladowej tzw. mikroelementy (m. in. żelazo, cynk, jod, fluor, miedź, selen). Witaminy i minerały odpowiadają za ogólny rozwój organizmu (budowę komórek i tkanek) i utrzymanie go w zdrowiu (zwalczają wolne rodniki, chronią przed infekcjami). Ponadto warunkują procesy metaboliczne, równowagę kwasowo-zasadową i hormonalną, uczestniczą w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów.

Między składnikami odżywczymi zachodzą bardzo ścisłe relacje:

  • jedne mogą wspomagać przyswajanie innych (np.: witamina D – wspomaga przyswajanie wapnia;  magnez – przyswajanie potasu i wapnia, a witamina B6 – magnezu; wit. C – żelaza),
  • wspólnie wpływają na poszczególne procesy i organy (np.: magnez i potas – na kurczliwość mięśni;  witamina B1 i magnez – na pracę serca).

Ponieważ witaminy i minerały mocno współpracują ze sobą, już brak jednego składnika może zaburzyć równowagę w organizmie i utrudnić przyswajanie innych składników, powodując uciążliwe dolegliwości, a nawet problemy ze zdrowiem. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji zmniejsza formuła przedłużonego uwalniania wspomagająca procesy przyswajania.

Zużycie i utrata składników odżywczych

Każda aktywność psychiczna i fizyczna powoduje zwiększone zużycie witamin i minerałów. Dodatkowo mogą one być zużywane na skutek prowadzonego trybu życia i przyzwyczajeń (spożywanie alkoholu, palenie papierów), występujących dolegliwości, przyjmowanych leków, spożywanych napojów, diety ograniczającej ilość i jakość spożywanych produktów (np. dieta bezmleczna lub bezglutenowa). Czynnikiem silnie zwiększającym zapotrzebowanie na magnez i witaminy z grupy B oraz antyoksydanty (np. wit. C, A, E, cynk) jest stres.

Również zwiększone pocenie się, np. podczas upałów, wysiłku fizycznego czy choroby (gorączka), prowadzi do wydalania wielu składników mineralnych np. potasu i magnezu. Do znacznej ich utraty przyczyniają się również zwiększona częstotliwość oddawania moczu, powodowana przyjmowanymi lekami lub spożywanymi napojami (kawa) oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Skuteczność przyswajania składników mineralnych i witamin zwiększa unikalna formuła tabletek RETARD – o przedłużonym uwalnianiu, które zapewnia stałe i długotrwałe uwalnianie tych składników w jelitach, co sprzyja zwiększonemu ich przyswajaniu w jelitach, a jednocześnie zapobiega ich szybkiemu wydalaniu z moczem, co ma miejsce przy szybkim przyswajaniu dużych dawek.

Wypróbuj Doppelherz aktiv A-Z

Zamów w oficjalnym Sklepie Doppelherz!