1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Obliczanie prawidłowej wagi ciała

Obliczanie prawidłowej wagi ciała

Wiele badań wskazuje, że nadwaga jest kluczowym czynnikiem sprzyjającym chorobom serca. Wiadomo już bardzo dobrze, że otyłość wywołuje miażdżycę naczyń krwionośnych. Dotyczy to w szczególności otyłości brzusznej.
uprawiaj zdrowy tryb życia

Wiele badań wskazuje, że nadwaga jest kluczowym czynnikiem sprzyjającym chorobom serca. Wiadomo już bardzo dobrze, że otyłość wywołuje miażdżycę naczyń krwionośnych. Dotyczy to w szczególności otyłości brzusznej.

Chociaż otyłość często wynika z czynników dziedzicznych, w większości przypadków można jej zapobiec lub znacznie ograniczyć. Otyłość często rozpoczyna się w dzieciństwie i powoduje powstanie wielu złych nawyków żywieniowych, takich jak wysokie spożycie cukru (np. cukierków, napojów słodzonych) i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (np. fast food, tradycyjna kuchnia polska). Inne istotne czynniki wpływające na otyłość to brak aktywności ruchowej i stres.

Wskaźnik prawidłowej masy ciała

Aby określić, czy dana osoba ma nadwagę, należy sprawdzić indeks masy ciała. BMI jest miarą wagi ciała w stosunku do wysokości. Na zasadzie wyjątku, osoby bardzo muskularne mogą mieć również podwyższony współczynnik BMI, ale ich wysoka waga wynika jedynie z podwyższonej masy mięśniowej (a nie masy tkanki tłuszczowej).

BMI możesz obliczyć według następującego wzoru:

BMI  =  masa ciała (kg): wzrost (m)2

(waga w kilogramach)

(wysokość ciała w metrach)2

 

Normy wskaźnika masy ciała

Normalny BMI dla mężczyzn wynosi 20–25 a dla kobiet 19–24.

Innym miernikiem nadwagi (brzusznej) jest obwód pasa. Powyżej 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet uznaje się za nadwagę. Ale już np. 94 cm w pasie u mężczyzny oznacza zwiększone ryzyko. Wynika to z tego, że jak stwierdzono, tkanka tłuszczowa występująca w brzuchu szczególnie łatwo uwalniana cholesterol do krwiobiegu.

Z jednej strony, mechanizm powstawania otyłości jest bardzo prosty: jeśli spożywa się więcej niż organizm spala to automatycznie przybiera się na wadze. W szczegółach jednak, mechanizm powstawania otyłości stanowi nadal tajemnicę dla nauki. Nadal nie rozumiemy do końca jak zachodzi regulacja wagi ciała i masy tkanki tłuszczowej.

Szczególnie, że czynniki determinujące zachowania ludzkie, w tym otyłość są bardzo złożone: genetyczne, społeczno-ekonomiczne, metaboliczne, psychologiczne i kulturowe. Również niektóre choroby endokrynologiczne oraz leki mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi. Odchudzanie powinno być kombinacją diety, ćwiczeń i zmiany stylu życia. Stosowanie się do samej diety nie jest tak skuteczne jak połączenie jej z ćwiczeniami. Przy czym rodzaj aktywności fizycznej nie odgrywa takiej roli jak jej regularność.

Doppelherz aktv Dla Diabetykow + Morwa

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz!