Ruch

uprawiaj zdrowy tryb życia

Marszobieg

Uwaga! Jeśli dopiero zaczynasz marszobiegi rozpocznij od krótkiego marszu i powoli wydłużaj okres ćwiczenia. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy natury zdrowotnej, poradź się lekarza przed rozpoczęciem treningu. Marszobieg (chód) jest jedną z najprostszych i najbardziej korzystnych form aktywności ruchowej. Wszystko, czego potrzebujesz to para dobrych butów do biegania, wygodne ubranie i motywacja.

Jak zacząć?

Najtrudniejszą rzeczą jest wypracowanie nawyku. Ustalenie stałej pory krótkiego treningu jest najlepszym sposobem. Minimum stanowi 5 dni w tygodniu. Przede wszystkim, zaczynaj powoli i bez przemęczania się. Po prostu pójdź na 10 minutowy spacer na otwartym powietrzu: 5 minut w jedną i 5 minut w drugą stronę. Na początek może to być niezbyt szybki marsz, ale też nie w tempie „spacerowym”. Serce w czasie marszu powinno bić szybciej niż zwykle, ale nie powinieneś dostawać zadyszki. Zacznij robić to codziennie przez tydzień. Jeśli okaże się to proste – dodaj po 5 minut w każdym następnym tygodniu, aż do planowanej długości treningu (np. 30–60 min.). Powoli możesz też zwiększać szybkość marszu oraz zmieniać tempo w trakcie danego treningu. Pozwoli Ci to cieszyć się poczuciem większej sprawności.

Uważaj na postawę

Poruszaj się z kręgosłupem wyprostowanym, z głową do góry. Wyobraź sobie, że Twoje ciało wydłuża się w czasie marszu, jakbym czubek głowy był zawieszony na nitce i ktoś ciągnął go lekko do góry. Utrzymuj barki odgięte do tyłu i opuszczone a ramiona zrelaksowane. Czuj jak brzuch i pośladki napinają się w czasie ruchu. Ciało wraz ze wszystkimi stawami powinno poruszać się płynnie i elastycznie, bez wstrząsów i podskoków. Pozwól ciału poruszać się luźno i miarowo w rytm kroku.

Rozgrzewka i picie wody

Pamiętaj, aby przed marszem i po marszu wypić dużo wody (łącznie tyle, ile utracisz z potem). Przed marszem zrób krótką rozgrzewkę. Marsz zaczynaj od wolnego chodu a następnie możesz powoli przyspieszać. W trakcie dłuższego marszu możesz również zrobić przerwę na ćwiczenia rozciągające (stretching). Na koniec marszu zwolnij tempo kroku, a następnie wykonaj parę ćwiczeń rozciągających. Stretching po wysiłku jest zwykle szczególnie przyjemny. Pozwala on również zabezpieczyć się przed urazami oraz zrelaksować organizm po wysiłku.

Wypróbuj nasz Doppelherz system Kollagen 11.000 PLUS

Zamów w oficjalnym Sklepie Doppelherz!