1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Częste biegunki – o czym mogą świadczyć? Jak leczyć przewlekłe biegunki?

Częste biegunki – o czym mogą świadczyć? Jak leczyć przewlekłe biegunki?

ibs doppelherz

Współczesny tryb życia, złe nawyki żywieniowe i stres wpływają na nasze zdrowie w różnorodny sposób, często powodując różne dolegliwości. Jednym z problemów, z którym coraz częściej spotykamy się w codziennym życiu, są częste biegunki. Choć wielu z nas może traktować je jako przejściowy kłopot, to jednak ich uporczywość może być sygnałem, że organizm sygnalizuje nam istniejący problem. W niniejszym artykule przyjrzymy się z bliska częstym biegunkom, zastanowimy się nad ich potencjalnymi przyczynami tego oraz omówimy metody leczenia przewlekłych biegunek.

Czym jest biegunka? Rodzaje biegunki

Odwołując się do definicji Światowej Organizacji Zdrowia, biegunka to oddawanie trzech i więcej luźnych lub płynnych stolców dziennie albo częściej niż jest to normalne u danej osoby.

Z diagnostycznego punktu widzenia ważne jest nie tylko częstsze wypróżnianie i fakt czy stolce są luźne, wodniste, ale także czy zachodzą zmiany w kolorze i zapachu rozwolnienia. Zielona biegunka pojawić się może po przyjęciu dużej ilości preparatów zawierających żelazo, z kolei żółta biegunka kojarzona jest z problemami z wątrobą. Wskazówką diagnostyczną będzie też dodatkowa obecność śluzu oraz to, czy widoczna jest biegunka z krwią.

Ważne, by częstość wypróżniania odnieść do wzorców pacjenta. Przyjmuje się, że u osoby dorosłej, fizjologicznie ilość wypróżnień waha się od jednego do trzech.

Najczęstszymi przyczynami biegunek są infekcje przewodu pokarmowego. Luźne stolce obserwujemy także w przebiegu chorób układu pokarmowego, np. nieswoistych zapaleń jelit czy w zespole jelita drażliwego.

Przewlekła biegunka – czyli jaka?

Długotrwałe utrzymywanie się biegunki każdorazowo jest wskazaniem do zasięgnięcia konsultacji lekarskiej. Stan taki jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia osób starszych i przewlekle chorych, a także dzieci, gdyż wiąże się bowiem z ryzykiem odwodnienia.

Biegunkę możemy określić jako chroniczną, przewlekłą, długotrwałą, jeżeli wodniste, luźne stolce pojawiają się trzy lub więcej razy w ciągu doby i trwają przez cztery lub więcej tygodni.

Objawy towarzyszące biegunce

Są to już wspomniane wyżej luźne i wodniste stolce oraz silne parcie na kał. Biegunkom towarzyszyć mogą bóle, skurcze brzucha i ucisk. Pojawia się też nieprzyjemne bulgotanie w brzuchu. Doskwierać mogą nudności, brak apetytu, nierzadko jadłowstręt. W przebiegu biegunek na tle bakteryjnym stolce mogą być cuchnące, dodatkowo zaobserwować można ropę lub krew. Nieswoistym zapaleniom jelit towarzyszy bardzo często domieszka śluzu w stolcu.

W chorobach przewlekłych przewodu pokarmowego, podczas długotrwałych biegunek pacjenci często tracą wyraźnie na wadze. Ostatecznie pojawiają się pierwsze objawy odwodniania takie jak: suchość śluzówek i skóry, silne pragnienie, uczucie zmęczenia, ograniczenie wytwarzania i oddawania moczu.

Jak postępować przy częstych biegunkach

W przypadku nieswoistych zapaleń jelit wdraża się leki przeciwzapalne takie jak mesalazyna, antybiotyki, leczenie immunosupresyjne i leczenie biologiczne. Biegunki leczy się objawowo, dużą wagę przypisując zmianie diety.

Leczenie biegunek w przypadku IBS także wymaga kompleksowego podejścia. Tabletki na rozwolnienie takie jak loperamid można stosować objawowo. Preparaty te jednak nie wpływają na złagodzenie innych objawów IBS. Terapia jest zazwyczaj złożona i obejmuje preparaty normujące pracę jelit i rozkurczowe. Chorym zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych i modyfikację diety.

Pacjenci z jelitem wrażliwym mają także do dyspozycji preparaty zawierające związek o nazwie zeolit. Związek ten ma zdolność usuwania czynników drażniących z przewodu pokarmowego i absorbcji gazów jelitowych.

I tu powstaje pytanie – co jeść przy biegunce, jaka dieta będzie najlepsza? Produkty powinny być lekkostrawne i łatwe do przyswojenia. Krótki, przykładowy jadłospis przy biegunce to kolejno – białe pieczywo i gotowane jajko, krupnik z gotowanym ziemniakiem i marchwią, ryż i gotowane jabłko, banan. Z kolei tym co pić przy biegunce jest niegazowana woda źródlana czy lekki napar ziół, najlepiej z rumianku.

Podczas terapii warto rozważyć przyjmowanie preparatów zawierających bakterie probiotyczne, które przywracają równowagę bakteryjną w jelitach.

Wypróbuj Doppelherz med Na drażliwe jelita

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Bibliografia:

  1. Gałęcka M, Zespół jelita nadwrażliwego. 2020;1. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, ISBN: 9788320061918
  2. Panasiuk A, Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego. Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, ISBN: 9788320055450
  3. Rampton D, Shanahan F Nieswoiste choroby zapalne jelit. DK Media, ISBN: 9788394924324
  4. Wilson H. M, Diarrhea: Causes, Types & Treatments. 2011;1. Nova Science Publishers Inc. ISBN: 9781616684495
  5. Mearin F, Lacy BE, Chang L, et al. Bowel disorders. Gastroenterology. 2016; S0016-5085(16)00222-5.
  6. Saha L. Irritable bowel syndrome: pathogenesis, diagnosis, treatment, and evidence-based medicine. World J Gastroenterol. 2014; 20: 6759-6773.
  7. Diarrhoea Overview Symptoms Treatment, online: www.who.int, dostęp: 11.12.2023.