Co oznacza drgająca powieka?

Ktoś, kto nigdy tego nie doświadczył, może uważać uporczywe drganie powieki za mało poważne schorzenie. Co jednak, gdy drżąca powieka przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i daje się we znaki nie przez parę minut, lecz przez kilka godzin lub nawet dni? W większości przypadków na szczęście łatwo można się z tym uporać. Dowiedz się, co może powodować takie skurcze i jak im zapobiegać.
Frau macht Pause von Yoga

Drgania powieki – najczęstsze przyczyny

Drganie powieki to nic innego, jak skurcze mięśnia okrężnego oka. Najczęściej za mimowolne drganie powieki odpowiadają zmęczenie lub stres i najprostszym remedium na tę przypadłość jest sen lub relaks. Jeśli ten objaw pojawia się często, warto poważnie rozważyć zmianę trybu życia, tak by nie dopuszczać do niedoborów snu. Drżenie powieki może bowiem być pierwszym objawem ostrzegawczym, jaki wysyła nam nasz organizm, zanim poważniej się zbuntuje.

  • Alkohol i kawa

Może to być również objaw przedawkowania używek, takich jak alkohol czy nawet zwykła kawa. Nadmiar kofeiny jak najbardziej może się przyczynić do drżenia mięśni i mimowolnych skurczy. Wówczas wystarczy na jakiś czas odstawić kawę lub przynajmniej zmniejszyć liczbę wypijanych dziennie filiżanek.

  • Niedobór mikroelementów: magnezu, potasu, wapnia, witaminy B1

Bardzo częstą przyczyną jest niedobór mikroelementów, przede wszystkim magnezu, ale niekiedy również potasu, wapnia czy witaminy B1. Niedobór magnezu może się objawiać dodatkowo skurczami innych mięśni (najczęściej pod postacią nocnych skurczów w nogach), zaburzeniami na tle nerwowym (bóle głowy, stany lękowe), drętwieniem lub marznięciem stóp i dłoni. Niedobór wapnia możemy podejrzewać, gdy dodatkowo dokuczają nam skurcze mięśni twarzy, problem z chwytliwością dłoni i zaburzenia na tle nerwowym. Niedobory potasu z reguły wpływają na arytmię serca i zaburzenia nastroju. Jeśli zaś brakuje nam witaminy B1, przede wszystkim możemy mieć kłopot z pamięcią i koncentracją.

Drganie powieki - przyczyny okulistyczne

Zdarza się, że przyczyny drgania powieki są nieco bardziej konkretne. Mogą to być schorzenia związane z podrażnieniem rogówki (np. w przypadku oczu zmęczonych po wielogodzinnej pracy przy komputerze lub gdy cierpisz na nadmierne wysychanie filtru łzowego).

Może to również mieć związek z podrażnieniem spojówek (chociażby w przebiegu alergii) lub innymi schorzeniami okulistycznymi – jaskrą, erozją rogówki, zapaleniem powiek, zespołem suchego oka. Zazwyczaj w takim przypadku zaobserwujesz również dodatkowe objawy, takie jak ból lub swędzenie w okolicy oka, zaczerwienienie czy nietypowa wydzielina.

przypadków jednak przyczyną skurczów powieki jest zmęczenie lub niegroźne podrażnienie okolic oka. Wówczas wystarczy leczenie zachowawcze, tj. nawilżające krople do oczu i odpoczynek od komputera. W poważniejszych zaburzeniach decyzję o dalszym leczeniu musi podjąć lekarz okulista.

W większości przypadków jednak przyczyną skurczów powieki jest zmęczenie lub niegroźne podrażnienie okolic oka. Wówczas wystarczy leczenie zachowawcze, tj. nawilżające krople do oczu i odpoczynek od komputera. W poważniejszych zaburzeniach decyzję o dalszym leczeniu musi podjąć lekarz okulista.

Magnez-B6 400 UltraFAST
Doppelherz aktiv
Magnez-B6 400 UltraFAST
Mikrogranulki rozpuszczające się w ustach
  • Wysoka zawartość magnezu (400 mg jonów magnezu)1
  • Mikrogranulki szybko rozpuszczające się w ustach, bez popijania
  • Wygodna forma stosowania w dowolnych warunkach: w pracy, na treningu, w podróży
Magnez-B6 Cytrynian
Doppelherz aktiv
Magnez-B6 Cytrynian
Wysoce przyswajalny magnez + witamina B6
  • Wysoce przyswajalny magnez w postaci cytrynianu wzbogacony o witaminę B6
  • Wspiera pracę mięśni1, układu nerwowego2 oraz zmniejsza zmęczenie3
  • Tylko 1 tabletka dziennie

 

Skacząca powieka, czego może być objawem?

posób postępowania w przypadku niekontrolowancyh ruchów powieki zależy od przyczyny naszej dolegliwości i ewentualnych dodatkowych objawów. Na pewno warto skonsultować się z lekarzem aby poznać przyczyny, zweryfikować czy towarzyszą inne objawy i dowiedzieć się czy można leczyć drganie powieki.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn sprawiających, że powieka drga, należy zweryfikować czego może być objawem i wprowadzić odpowiednie zwyczaje aby podnieść komfort życia.

Jeśli skacząca powieka jest naszym jedynym problemem, prawdopodobnie wystarczy postawić na więcej odpoczynku i nieco wolniejsze tempo życia.

  • Dieta bogata w wapń, magnez, potas, witaminę B1

Warto też dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów. Wapń można znaleźć w nabiale, orzechach i warzywach strączkowych. Magnez znajdziesz w zbożach i kaszach, warzywach strączkowych, orzechach i kakao. Potas dostarczysz do organizmu razem z warzywami (m.in. brukselką, brokułami), warzywami strączkowymi, suszonymi owocami. Zaś witaminę B1 znajdziesz w mięsie oraz zbożach (kaszach, pieczywie, makaronach). Wszystkie te mikroelementy możesz również suplementować odpowiednimi preparatami. Metody te powinny spowodować, że nieprzyjemne skurcze ustąpią. Są jednocześnie dobrym sposobem na zapobieganie występowaniu takich objawów.

  • Inne objawy powieki oka

Jeśli te sposoby nie pomogą, drganiu powieki towarzyszą dodatkowe objawy albo nie mija ono po kilku dniach i znacząco utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, jedynym wyjściem jest wizyta u lekarza. Jeśli nasze objawy dotyczą narządu wzroku, możemy się udać do okulisty, zaś skurcze innych mięśni czy opadanie powieki powinny nas skierować raczej do neurologa. Tak naprawdę jednak najważniejsze, by zobaczył nas lekarz – w razie potrzeby sam pokieruje nas do innego specjalisty. W przypadku, gdy uciążliwy ruch powiek nie ma jasno określonej przyczyny, a poważne schorzenia i niedobory zostały wykluczone przez odpowiednie badania lekarskie, istnieje też możliwość walki z dokuczliwą przypadłością poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Ma ona właściwości porażające mięśnie, co pozwala na pewien czas (zazwyczaj około kilku tygodni) powstrzymać skurcze powieki. Jest to jednak metoda stosowana bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych, trudnych do wyleczenia przypadkach.