Nadmiar magnezu – objawy i skutki przedawkowania

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków, wpływających na funkcjonowanie organizmu człowieka. Oddziałuje na wiele różnych procesów oraz pracę m.in. komórek mięśniowych i nerwowych. Zazwyczaj spotykamy się z jego niedoborem. Warto jednak poznać zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia dzienne dawki oraz dowiedzieć się, czym jest hipermagnezemia, czyli przedawkowanie magnezu.
Frau macht Pause von Yoga

Czym jest magnez, czym objawia się nadmiar magnezu i jak rozpoznać niedobór?

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków, wpływających na funkcjonowanie organizmu człowieka. Oddziałuje na wiele różnych procesów oraz pracę m.in. komórek mięśniowych i nerwowych. Zazwyczaj spotykamy się z jego niedoborem. Warto jednak poznać zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia dzienne dawki oraz dowiedzieć się, czym jest hipermagnezemia, czyli przedawkowanie magnezu.

 

Nasze ciało lubi równowagę, którą możemy zapewnić mu, tylko prowadząc zdrowy tryb życia. Należy rozsądnie przyjmować wszelkiego rodzaju suplementy. Czy mimo wszystko możemy doprowadzić do nadmiaru magnezu?

Czy można przedawkować magnez?

Magnez to pierwiastek, który dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, rzadko wywołuje niepożądane skutki. Hipermagnezemia, czyli zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka, zazwyczaj związane jest z chorobami, przyjmowanymi lekami lub nieprawidłowo dobraną suplementacją. Narażone na nią są osoby, u których nerki nie pracują prawidłowo (niewydolność nerek) i nie usuwają nadmiaru magnezu z organizmu.

Następuje to np. przy niedoczynności nadnerczy i tarczycy lub u osób starszych czy z chorymi nerkami. Do przedawkowania magnezu może również prowadzić leczenie preparatami zawierającymi lit, które stosowane są przy dolegliwościach psychicznych. Hipermagnezemia często towarzyszy również nowotworom, wskazując zazwyczaj na nasilenie się choroby.

Pamiętajmy również, aby podczas przyjmowania suplementów diety z magnezem, zawsze sprawdzić jaka jest zalecana dawka magnezu. Jeśli chcemy wzbogacić swój codzienny jadłospis o wartościowe pierwiastki, najlepiej też poradzić się lekarza oraz zrobić badania, które potwierdzą nasze obawy co do niedoboru (zobacz: niedobór magnezu). Zdarzają się one często, jednak warto kontrolować również to, czy nie doprowadziliśmy do lekkiego przedawkowania.

Warto sięgnąć po najnowsze wytyczne Instytutu Żywności i Żywienia, który ustala normy codziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Różnią się one w zależności od wieku. Obowiązują także inne zalecenia dla kobiet w ciąży i karmiących. Przyjmuje się, że od 1. Do 20. roku życia średni dzienny przyrost magnezu w organizmie powinien być na poziomie 3,2 mg. U osób starszych to zapotrzebowanie rośnie.

Objawy przedawkowania magnezu w organizmie

Jak rozpoznać objawy nadmiaru magnezu? Jakie są przyczyny nadmiaru magnezu? Lekka hipermagnezemia może być bezobjawowa lub skutkować osłabieniem organizmu, zawrotami, nudnościami i bólem głowy oraz prowadzić do zaparć. Zbyt duża dawka soli magnezu działa przeczyszczająco. Jeśli znacznie przedawkujemy ten pierwiastek – co pojawia się zazwyczaj przy wcześniej wymienionych chorobach – mogą pojawić się problemy z oddychaniem, bólem w klatce piersiowej, arytmią, niedociśnieniem i niemiarowym, a nawet spowolnionym biciem serca i zatrzymaniem krążenia. W wynikach powinniśmy też zauważyć obniżony poziom wapnia we krwi. Nadmiar magnezu grozi śpiączką, a nawet jest niebezpieczny dla życia. Są to jednak przypadki skrajnego przedawkowania. Nie doprowadzimy do nich przy zrównoważonej suplementacji dostarczając wskazane na ulotce ilości magnezu.

Jeśli podejrzewamy u siebie hipermagnezemię, powinniśmy udać się na badania krwi, a następnie na konsultację u lekarza, który po potwierdzeniu diagnozy, zaproponuje odpowiedni rodzaj leczenia.

Jak usunąć nadmiar magnezu?

Przy lekkim przedawkowaniu magnezu spowodowanym np. przyjmowaniem większej od zalecanej dawki suplementów, połączonym z niezrównoważoną dietą, zazwyczaj wystarczy odstawić na jakiś czas tego typu preparaty. W takim wypadku najlepiej zapytać się lekarza o odpowiednią dietę, w której ilość dostarczanych składników odżywczych, witamin i minerałów będzie zbilansowana.

Przy poważnych objawach przedawkowania, utrzymującego się wysokiego stężenia magnezu we krwi, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz zdecyduje o bardziej zdecydowanych formach leczenia. Kurację wspomogą preparaty z zawartością wapnia lub zastrzyki z roztworem chlorku sodu. Może się też okazać, że konieczne będzie podanie środków przeczyszczających, płukanie żołądka, a w najpoważniejszych przypadkach dializy.

Czy należy bać się zbyt wysokiego poziomu magnezu i zaprzestać suplementacji magnezu? Jeśli będziemy dobrze się odżywiać, robić regularne badania oraz stosować do zaleceń lekarza i instrukcji zawartej na ulotce, nasz organizm powinien funkcjonować sprawnie. Ryzyko istnieje, ale jest stosunkowo niewielkie i zależy od różnego rodzaju czynników, w szczególności chorób oraz przyjmowanych leków, przyswajania magnezu. Zawsze trzeba pamiętać, że przy poważniejszych dolegliwościach, zażywanie jakichkolwiek preparatów należy skonsultować się z lekarzem i stosować je zgodnie z zaleceniami uwzględniającymi nasze zapotrzebowanie na magnez.

Zamów Doppelherz aktiv Magnez-B6 UltraFast

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Poznaj Doppelherz aktiv Magnez-B6 Forte

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz