1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Przyswajanie magnezu zależy głównie od dawki

Przyswajanie magnezu zależy głównie od dawki

W wielu krajach rozwiniętych stwierdza się niewystarczające spożycie magnezu, co prowadzi do jego obniżonego poziomu w organizmie. Zwykle są to tzw. poziomy suboptymalne, które nie prowadzą do klinicznych objawów niedoboru, ale które są niewystarczające do optymalnego funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie istotne w dłuższej skali, przede wszystkich dla prawidłowego samopoczucia ogólnego oraz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Frau macht Pause von Yoga

Przyswajanie magnezu zależy od wielu czynników.

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwszym czynnikiem wpływającym na przyswajalność jest ilość magnezu z diety. Bez odpowiedniej ilości magnezu w diecie organizm nie będzie w stanie go przyswoić. Kolejnym czynnikiem jest obecność witaminy D, która zwiększa przyswajanie magnezu. Brak wymaganej dawki witaminy D może prowadzić do niedoborów magnezu, nawet w przypadku wysokiej zawartości magnezu w diecie. Ważnym czynnikiem jest też pH przewodu pokarmowego - im niższe pH, tym lepiej organizm przyswaja magnez. Innymi czynnikami mogą być choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba celakia, a także stosowane leki i suplementy diety, które mogą wpłynąć na przyswajanie magnezu. Ważne jest, aby dbać o odpowiednią ilość magnezu w diecie oraz warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy D, która wpływa na jego przyswajalność, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. 

Przyswajalność magnezu zależy głównie od dawki

W wielu krajach rozwiniętych a także w populacji polskiej stwierdza się niewystarczające spożycie magnezu, co prowadzi do jego obniżonego poziomu w organizmie. Zwykle są to tzw. poziomy suboptymalne, które nie prowadzą do klinicznych objawów niedoboru, ale które są niewystarczające do optymalnego funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie istotne w dłuższej skali, przede wszystkich dla prawidłowego samopoczucia ogólnego oraz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Zapotrzebowanie na magnez w diecie

Niestety nie udało się jak dotąd ustalić w pełni zadowalających metod pozwalających na wiarygodne porównywanie stanu zaopatrzenia organizmu w magnez oraz jego przyswajalności z różnych produktów spożywczych oraz suplementów diety. Stosowana dotychczas metoda badania wydalania magnezu z moczem (sekrecji nerkowej) jako wskaźnika zaopatrzenia organizmu w magnez nie wydaje się obecnie w pełni miarodajna do oceny przyswajalności tego pierwiastka. W ostatnich badaniach ustalono bowiem, że organiczne związki magnezu (np. chelaty) są zarówno lepiej wchłaniane w jelitach jak i zwiększają wydalanie z moczem.

Udało się to ustalić na podstawie badań izotopowych, w których śledzono losy izotopu magnezu na różnych etapach ich przetwarzania w organizmie człowieka i w różnych organach: w kościach, w krwi i w moczu. Wyniki te potwierdzają ponownie dobrze znany fakt, że przyswajanie związków mineralnych nie zależy jedynie od ich wchłaniania w jelitach, ale i od usuwania przez nerki (eliminacji).

Potwierdzają to również badania poziomu magnezu surowicy krwi po długotrwałym (2 miesięcznym) stosowaniu suplementów diety zarówno w formie organicznej jak i nieorganicznej. Nie zależą one praktycznie od formy magnezu a od stosowanej dawki magnezu (jonów magnezu).

Tlenek magnezu w kwasowym środowiska żołądka jest przekształcany do formy jonowej (chlorku magnezu) a następnie wchłaniany w jelicie cienkim, co następuje ciągu ok. 24 h od połknięcia tabletki. Natomiast związki organiczne (mleczany, cytryniany itp.) są rozpuszczane i są wchłaniane już w żołądku. Z tego powodu związki organiczne są wchłaniane szybciej, ale ich stopień przyswajalności jest zbliżony w dłuższym okresie do związków nieorganicznych.

Jak zwiększyć poziom magnezu w organizmie?

Dla odbudowania puli magnezu w organizmie wymagana jest suplementacja magnezem przez co najmniej kilka tygodni. W przeciwnym przypadku wchłonięta dawka jest głównie wydalona z moczem. Długoterminowy efekt końcowy jest zatem mniej zależny od formy chemicznej, a bardziej od stosowanej dawki magnezu pierwiastkowego („jonów magnezu”). 

Efekty 2-tygodniowej suplementacji różnymi formami magnezu

Formy chemiczne magnezu
Nieorganiczne
Organiczne
Tlenek
Węglan
Cytrynian
Glukonian
Asparginian
Wchłanianie %
57±7%
52±5%
58±8%
67±7%
60±8%
Przyswajanie %
45±6%
41±5%
45±6%
49±5%
47±6%
Poziom Mg w surowicy krwi (mg/ml)
18±1%
17±1%
17±1%
18±1%
17±1%
Poziom Mg w erytrocytach (mg/l)
45±4%
46±3%
45±3%
47±2%
43±4%

Na podstawie badań eksperymentalnych, po 3-tygodniowej diecie ograniczonej w magnez.

Dowiedz się więcej na temat przyswajania magnezu.

Poznaj Produkty Doppelherz z wysoką zawartością Magnezu

dostępne w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Poznaj Doppelherz aktiv Magnez-B6 Cytrynian

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Wypróbuj Doppelherz aktiv Magnez-B6 Forte

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Zamów Doppelherz aktiv Magnez-B6 UltraFast

w oficjalnym Sklepie Doppelherz