1. doppelherz.pl
 2. Wspieraj zdrowie
 3. Jak zlikwidować zmarszczki palacza

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? czy istnieją domowe sposoby na zmarszczki wokół ust

Zmarszczki palacza - jak zlikwidować zmarszczki nad górną wargą? Zmarszczki palacza, mimo swej nazwy, stanowią problem nie tylko dla palaczy. Nieestetyczne, pionowe bruzdy nad górną wargą mogą pojawić się nawet w okolicach 25 roku życia. Jak temu zapobiec? Co robić, jeśli już się pojawią? Jak usunąć ten kłopotliwy problem?
menopauza, co mnie czeka?

Zmarszczki palacza

Jak zlikwidować zmarszczki nad górną wargą? Zmarszczki palacza, mimo swej nazwy, stanowią problem nie tylko dla palaczy. Nieestetyczne, pionowe bruzdy nad górną wargą mogą pojawić się nawet w okolicach 25 roku życia (już w tym wieku obserwujemy pierwsze objawy starzenia skóry). Jak temu zapobiec? Co robić, jeśli już się pojawią? Jak usunąć ten kłopotliwy problem?

Jak wyglądają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to niewielkie, pionowe wgłębienia w skórze wokół ust. Czasami nazywa się je również „kodem kreskowym” – to właśnie z nim kojarzy się szereg drobnych linii, które pojawiają się nad górną wargą. Nie należy ich mylić z dwiema wyraźnymi kreskami łączącymi nos i kąciki ust - to bruzdy nosowo-wargowe.

Zmarszczki palacza mocno postarzają. Mogą pojawić się u każdego w związku z naturalnym procesem starzenia się skóry, trzeba jednak pamiętać, że u niektórych osób proces ten rozpoczyna się wcześniej. Jeśli dodatkowo prowadzimy niezdrowy tryb życia i korzystamy z używek mających negatywny wpływ na kondycję cery, zmarszczki mogą pojawić się nawet przed trzydziestką.

Wypróbuj Doppelherz sutem Kollagen Beauty

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz

Skąd się biorą zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza należą do grupy zmarszczek mimicznych. Powstają więc w wyniku rozciągania skóry poruszanej mięśniami odpowiedzialnymi za to, jak na twarzy prezentują się emocje. Oznacza to, że prędzej czy później „kod kreskowy” pojawić się może u każdego człowieka. W zależności od genetycznych uwarunkowań czas ich wystąpienia może się różnić. Jednak zmarszczki mimiczne są zazwyczaj tymi, które rysują się na skórze najwcześniej i mogą postępować wraz z wiekiem.

Skąd ta nazwa dla zmarszczek wokół ust?

 Wiąże się ona ze specyficznym ułożeniem ust w trakcie zaciągania się papierosem. Częste napinanie mięśni mimicznych nad ustami sprawia, że skóra w tym rejonie twarzy wiotczeje szybciej. Nałogowi palacze są narażeni na ten typ zmarszczek podwójnie. Po pierwsze, sama czynność palenia zmusza skórę do ciągłego wysiłku. Po drugie, szkodliwe substancje, dostarczane z dymem papierosowym, dodatkowo wysuszają skórę i blokują proces jej regeneracji.

Zmarszczki palacza pojawiają mimo swojej nazwy, nie tylko u osób palących. Inne czynniki, które mogą sprzyjać negatywnym zmianom skóry nad górną wargą, to:

 • picie z butelki, picie przez słomkę – tu również usta układają się w charakterystyczny dzióbek;
 • żucie gumy – badania naukowe potwierdzają, że częste żucie gumy obciąża nadmiernie mięśnie w okolicach ust, a to z kolei prowadzi do spadku elastyczności skóry;
 • układanie ust w dzióbek – nie chodzi tylko o pozowanie do modnych zdjęć typu „selfie”, często możemy układać usta w ten sposób zupełnie nieświadomie w stanach dużego skupienia czy napięcia.

Żaden z tych czynników sam w sobie nie odpowiada za powstawanie zmarszczek palacza. Żaden z nich nie jest też nadzwyczaj groźny, dopóki nie przerodzi się w nawyk.

Wymienione przyczyny pojawiania się i pogłębiania zmarszczek palacza mają charakter mechaniczny. Czas przyjrzeć się czynnikom zewnętrznym, które sprawiają, że skóra ulega degradacji:

 • nadmierne opalanie – częste i długie eksponowanie skóry na słońcu powoduje, że traci ona kolagen, białko odpowiadające za elastyczność skóry. Oprócz pogłębienia zmarszczek pojawia się ryzyko przebarwień i nadmiernego wysuszenia skóry;
 • nieodpowiednie kosmetyki lub ich brak – kosmetyki, które wysuszają skórę często zamiast chronić, sprzyjają procesom starzenia. Szczególnie wskazana jest troska o znalezienie złotego środka, dobranie odpowiednich kosmetyków do typu skóry. To niezwykle istotne np. podczas pielęgnacji skóry trądzikowej. Równie ryzykowna może być rezygnacja z korzystania z kosmetyków. Wspomniane wyżej nadmierne opalanie jest dla skóry niezwykle szkodliwe, dlatego stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami jest wręcz koniecznością. Zwłaszcza, że skóra na twarzy jest poddana działaniu szkodliwego promieniowania słonecznego najsilniej, bo niemal przez cały rok;
 • nieodpowiednia dieta – zdrowa, dobrze nawilżona skóra bez zmarszczek to przede wszystkim efekt odpowiedniego odżywiania. Jeśli chcemy zachować młodzieńczy wygląd twarzy, powinniśmy zatroszczyć się o zbilansowaną dietę, która wspomoże regenerację włókien kolagenowych. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację. Kluczowa jest jednak rezygnacja ze szkodliwych używek, zwłaszcza papierosów. Ich podwójna szkodliwość (praca ust przy zaciąganiu i toksyczny dym) rujnują zdrowie skóry najbardziej.

Podsumowując: zmarszczek palacza nie sposób uniknąć, ale można im zapobiegać i spowalniać ich pogłębianie. W trosce o gładką i jędrną skórę wystarczy zrezygnować ze złych nawyków, odstawić używki, zadbać o odpowiednie kosmetyki oraz zatroszczyć się o dietę i właściwą suplementację.

Jak zlikwidować zmarszczki przy ustach? Domowe sposoby

Zazwyczaj o problemie zmarszczek palacza dowiadujemy się, kiedy już są widoczne i sprawiają, że czujemy się ze swoim wyglądem niekomfortowo. To odpowiedni moment, by podjąć działanie. Przystępując do usuwania zmarszczek wokół ust, warto zacząć od sprawdzonych, domowych sposobów.

Ćwiczenia na zmarszczki palacza

Mięśnie mimiczne, jak każde inne, potrzebują dobrego treningu. Efektem będzie nie tylko poprawa ich kondycji, ale lepsze ukrwienie okolic ust. To przełoży się na zwiększoną produkcję kolagenu, a w efekcie na wygładzenie zmarszczek palacza.

 

Efektywne ćwiczenia powinny opierać się na regularności. 2-3 razy dziennie po ok. 3 minuty – tyle potrzeba, by przywrócić skórze energię. Każdą sesję ćwiczeniową warto poprzedzić drobną rozgrzewką. Jeśli trening ma dotyczyć obszaru nad górną wargą, przed rozpoczęciem warto poświęcić kilkanaście sekund, by delikatnie oklepać tę przestrzeń palcami. Następnie można wykonać kombinację kilku prostych aktywności:

 • zaciskanie ust – zaciskamy obie wargi i wsuwamy je do ust, tak by były niewidoczne z zewnątrz. Naciągamy w ten sposób skórę pokrytą zmarszczkami palacza. Przytrzymujemy zaciśnięte usta przez ok. 1 sekundę i puszczamy. Powtarzamy czynność 10-15 razy;
 • głośne wymawianie samogłosek A, E, I, O, U – na ćwiczenie poświęcamy kilkanaście sekund. Chodzi o równomierne rozłożenie czasu na poszczególne rodzaje ustnej gimnastyki w trakcie 3 minut całej sesji treningowej;
 • wysuwanie szczęki – wysuwamy dolną szczękę, najdalej, jak tylko można. Zatrzymujemy szczękę w tej pozycji na 1 sekundę. Powtarzamy ćwiczenie 10-15 razy;
 • składanie ust w dzióbek – zaciskamy usta, tak jak w pierwszym ćwiczeniu, ale tym razem wysuwamy je mocno do przodu. Zatrzymujemy się w tej pozycji na 1 sekundę i puszczamy. Ćwiczenie należy powtórzyć 10-15 razy.

Jeszcze raz należy podkreślić, że skuteczność ćwiczeń zależy od ich regularności. Nie chodzi jednak o to, by z dnia na dzień rozpocząć całodobową gimnastykę mięśni mimicznych. To mogłoby doprowadzić tylko do nowych przeciążeń i pogorszenia sytuacji. Skóra, zamiast bardziej gładka, stawałaby się coraz mniej elastyczna. Układanie ust w dzióbek może być dla skóry nad górną wargą zbawienne, ale tylko jeśli ćwiczenie wykonujemy w ograniczonych ramach czasowych. Jeśli natomiast robimy dzióbek nawykowo, lepszym rozwiązaniem może być rezygnacja z tej aktywności i zastąpienie jej inną.

Masaż twarzy na zmarszczki palacza

Trening wspomagający mięśnie mimiczne warto uzupełnić masowaniem twarzy, w szczególności wokół ust. Zabieg ten powinien trwać mniej więcej tyle czasu, ile poświęciliśmy na ćwiczenia, a więc zaledwie kilka minut. By nie podrażnić skóry, masaż warto połączyć z wcieraniem kremu pielęgnacyjnego. Prosty cykl powinien zawierać się w 3 krokach:

 • Kreślenie kółek – delikatnie naciskając skórę opuszkami palców, zakreślamy małe koła. Zaczynamy od środka, tuż pod nosem, rozciągając skórę na zewnątrz w kierunku uszu. Masujemy skórę, powoli przesuwając się do kącików ust. Powinno to zająć co najmniej 10 sekund.
 • Oklepywanie – opuszkami palców oklepujemy przestrzeń, na której rysują się zmarszczki palacza. Robimy to delikatnie, ale intensywnie – chodzi o to, by pobudzić każdy centymetr twarzy.
 • Ponowne kreślenie kółek – po oklepaniu powracamy do masażu rozciągającego.

Po zakończeniu ćwiczenia można poświęcić jeszcze chwilę na delikatne głaskanie skóry. Dotleniona i odżywiona kremem tkanka zwiększy swoje możliwości regeneracyjne.

Jakie kosmetyki i suplementy na zmarszczki palacza?

Likwidacja zmarszczek palacza, by była skuteczna, musi być wieloczynnikowa. Ćwiczenia i masaż warto uzupełnić odpowiednimi kosmetykami, a także właściwie suplementowaną dietą. Celem jest pobudzenie skóry do regeneracji i dostarczenie jej odpowiednich składników do wzmocnienia zwiotczałych fragmentów oraz wypełnienia pionowych wgłębień.

Pierwszy krok to skorzystanie z powszechnie dostępnych, nawilżających kremów przeciwzmarszczkowych. Ich skuteczność opiera się zazwyczaj na zastosowaniu kilku podstawowych składników:

 • kwas hialuronowy – to naturalnie występujący w skórze związek, który wiąże wodę w komórkach. Im mniej kwasu hialuronowego, tym łatwiej skóra się wysusza i tym bardziej staje się podatna na zmarszczki. Dostarczając go razem z kremem, zapobiegamy nadmiernej utracie wody i zapewniamy skórze elastyczność na dłuższy czas;
 • koenzym Q10 – to kolejny organiczny związek chemiczny, który usprawnia oddychanie skóry. Wcierając go razem z kremem, zapewniamy komórkom skóry dłuższą żywotność i zwiększamy ich zdolność do regeneracji;
 • witamina C – znana przede wszystkim jako środek na przeziębienie. Tymczasem witamina C zwalcza również wolne rodniki, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry;
 • kolagen – to białko, które stanowi 30% wszystkich białek w ludzkim organizmie, ale dla skóry jest jeszcze ważniejsze. Kolagen jest bowiem głównym elementem strukturalnym skóry, stanowi aż 80% jej suchej masy. Im starszy organizm, tym wolniej go produkuje, dlatego tak ważne jest, by uzupełniać ten podstawowy budulec skóry.

Profesjonalne produkty kosmetyczne do pewnego stopnia można próbować zastąpić bądź uzupełnić domowymi środkami. Peeling z fusów kawy czy maseczka, w której witaminę C dodamy do jogurtu, z pewnością nie zaszkodzą. Ich efektywność jest jednak zdecydowanie mniejsza. Niewątpliwe zalety kosmetyków wiążą się też z podstawowym ograniczeniem – działają miejscowo.

Najskuteczniejsze metody usuwania zmarszczek palacza, jak pozbyć się zmarszczek palacza?

Chcąc pozbyć się zmarszczek, wcale nie musimy od razu decydować się od razu na zabiegi medycyny estetycznej, skuteczne zabiegi są inwazyjne (np. zabiegi laserowe, wypełniacze, ograniczanie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym czy mezoterapia igłowa), warto zacząć pracę nad redukcją zmarszczek od wprowadzenia w życie zdrowej i zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej i regularnie sprawdzać czy nowy styl życia wpłynie na ilość i głębokość zmarszczek na twarzy oraz jędrność skóry. Zmiana stylu życia może skutecznie pomóc na niewielkie zmarszczki.

Skuteczne metody redukcji zmarszczek uwzględniają nie tylko oddziaływanie zewnętrzne, ale również to związane całościowym podejściem do zdrowia. Fundamentalną sprawą jest więc dieta, działanie na skórę od wewnątrz. Wartościowe składniki możemy dostarczyć do organizmu w diecie. Witaminę C znajdziemy w całej gamie owoców, a mięso tłustych ryb, jak makrela czy łosoś, jest źródłem koenzymu Q10. Przygotowanie odpowiedniego jadłospisu wymaga jednak nie tylko dużej wiedzy, ale też poświęcenia niemałej ilości czasu. Warto więc skorzystać z eksperckich rozwiązań dietetycznych i odmładzające skórę składniki posiłków uzupełnić poprzez suplementy.

Doppelherz System Kollagen Beauty z bioaktywnymi peptydami kolagenowymi VERISOL® w pełni odpowiada na zapotrzebowanie skóry w walce ze zmarszczkami palacza. Gwarantuje odpowiedni zestaw aminokwasów do budowy białek i stymuluje powstawanie nowych komórek, dzięki czemu poprawia wygląd skóry od wewnątrz. Badania naukowe potwierdzają jego działanie w zakresie spłycania zmarszczek i zwiększenia elastyczności skóry. Jest też wygodny w użyciu dzięki formule ampułek, w których znajduje się gotowa dzienna dawka produktu o owocowym smaku (bez konieczności jego rozcieńczania).

Więcej o skuteczności i efektach działania Doppelherz System Kollagen Beauty przeczytasz tutaj>>.

Całościowe oddziaływanie na organizm wiąże się też z wieloma innymi korzyściami. Suplementacja kolagenu, kluczowa w zwalczaniu pionowych zmarszczek palacza, sprzyja również likwidacji cellulitu, wzmacnia paznokcie, a także kości i stawy.

Wypróbuj Doppelherz sutem Kollagen Beauty

Dostępny w oficjalnym Sklepie Doppelherz