1. doppelherz.pl
 2. Wspieraj zdrowie
 3. Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić?

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić?

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie mogą wywoływać duży dyskomfort – często zaczepiają się o materiały, pękają zbyt głęboko, powodując ból i dodatkowo prezentują się nieestetycznie. Z tego powodu często chowamy dłonie do kieszeni, wstydząc się ich wyglądu. Wystarczy jednak wdrożyć kilka zapobiegawczych środków i skupić się na porządnym poprawieniu kondycji paznokci, by pozbyć się tego problemu. Precyzyjna pielęgnacja płytki może zdziałać cuda! Co robić, by paznokcie stały się z powrotem powodem do dumy?
Ineinander gelegte Hände | Doppelherz

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie mogą wywoływać duży dyskomfort – często zaczepiają się o materiały, pękają zbyt głęboko, powodując ból i dodatkowo prezentują się nieestetycznie. Z tego powodu często chowamy dłonie do kieszeni, wstydząc się ich wyglądu. Wystarczy jednak wdrożyć kilka zapobiegawczych środków i skupić się na porządnym poprawieniu kondycji paznokci, by pozbyć się tego problemu. Precyzyjna pielęgnacja płytki może zdziałać cuda! Co robić, by paznokcie stały się z powrotem powodem do dumy?

 Po co ludziom paznokcie?

Ludzie posiadają paznokcie głównie ze względów praktycznych i ochronnych, ale także z powodów estetycznych. Paznokcie zapewniają chwytność i umożliwiają precyzyjne manipulowanie przedmiotami, a także chronią opuszkę palca przed urazami i urazami mechanicznymi. Wzmocnieniem ich funkcji ochronnych jest ich twardość i krótki czas regeneracji. W przypadku uszkodzenia paznokcia, np. oderwania, następuje szybka jego regeneracja i odbudowa, co pozwala na zachowanie jego funkcji ochronnej. Dodatkowo, paznokcie stanowią również element dekoracyjny, pełniąc istotną rolę w tworzeniu stylizacji paznokci. Ludzie malują i zdobią paznokcie, aby poprawić swój wygląd i wyróżnić się w różnych sytuacjach. Dodatkowo, paznokcie mogą być wykorzystywane jako wyznacznik zdrowia organizmu. Ich stan może odzwierciedlać wpływ różnych czynników na ciało, takich jak choroby, niedobory żywieniowe, zatrucia czy stres. Na przykład bladość, łamliwość lub zażółcenie paznokci mogą wskazywać na chorobę. Niedobory składników odżywczych lub stan zapalny w organizmie mogą powodować, ze paznokcie stają się łamliwe. Dlatego dbanie o paznokcie stanowi nie tylko element estetyczny, ale również zdrowotny. Wszystkie te czynniki sprawiają, że paznokcie są ważnym i niezbędnym elementem naszego ciała. Piękny paznokieć jest oznaką higieny i zdrowia, a także stanowi miły dodatek do stylizacji, wzbogacając jej wygląd i podkreślając indywidualność.

Łamliwe, kruche i rozdwajające się paznokcie – przyczyny

W trosce o zdrowie i atrakcyjny wygląd paznokci warto najpierw poznać powody ich kiepskiego stanu. Ich płytki zbudowane są z wielu niewielkich warstw keratyny, które ułożone są dachówkowo i dlatego, gdy dochodzi do ich rozchylania i oddzielania, zauważamy to w postaci rozdwajania się. Kiedy następuje ubytek budulcowego białka – keratyny, płytki błyskawicznie tracą dobrą kondycję. W wyniku tego są łamliwe, miękkie i kruche.

Przyczyn takiego stanu jest wiele:

 • nieprawidłowa dieta (brak wystarczającej ilości witamin i minerałów) – uboga w witaminy, makro- i mikroelementy skutkuje osłabieniem stanu całego organizmu, w tym także płytki paznokci. Niedobory niezbędnych składników odżywczych, jak krzem, cynk, potas, wapń, żelazo, witaminy z grupy B, A i F, doprowadzają do ich łamliwości i rozdwajania. Nieprawidłowa dieta wyjaławiająca organizm z ważnych elementów może także objawiać się zmianą odcienia paznokci. Każdą taką sytuację warto kontrolować, by szybko rozpocząć prawidłową pielęgnację. W krytycznych stanach często wskazujących na występowanie choroby, należy zasięgnąć opinii specjalisty – lekarza (np. podologa lub dermatologa);
 • nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne (bądź ich zupełny brak) – np.: obcinanie, piłowanie i frezowanie. Nietrudno wówczas o uszkodzenia mechaniczne. Istotnym błędem jest używanie nieodpowiednich akcesoriów do pielęgnacji paznokci, na przykład metalowych pilników, które zwiększają skłonność płytek do rozdwajania się i pękania. Nie ma mowy o stosowaniu brudnych, starych zardzewiałych przyrządów! Taka niedbałość jest rażąca – na pewno poskutkuje znaczącym osłabieniem kondycji paznokci bądź ich chorobami
 • brak ochrony przed detergentami – zwykłe czynności domowe również nie sprzyjają pięknemu wyglądowi płytek. Dobrze wiedzą o tym osoby, które często sprzątają, zmywają, używając do tego detergentów. Środki czyszczące nie tylko przesuszają skórę dłoni, lecz także uszkadzają chemicznie paznokcie. Stan płytek może zostać także pogorszony przez (częste) długotrwałe ich moczenie w ciepłej wodzie, nadmierne używanie acetonu, narażanie ich na działanie zmiennych czynników, jak mróz i wysokie temperatury bądź schorzenia i zaburzenia hormonalne.

Sposoby na rozdwajanie paznokci, jak wzmocnić łamliwe paznokcie?

Większość przyczyn osłabiania łamliwości paznokci można z powodzeniem wyeliminować, zmieniając kilka przyzwyczajeń. Wprowadzenie do życia sprawdzonych metod pielęgnacyjnych i przekształcenie nawyków żywieniowych zaowocują pięknem i zdrowiem płytek.

Dieta na zdrowe paznokcie

Wśród sposobów na łamliwe paznokcie, pierwszą zmianą, jaką należy wdrożyć, jest właściwa dieta dla paznokci. Co jadać, by wzmocnić paznokcie i zmniejszyć ich tendencję do rozdwajania się i łamania? Powinna to być przede wszystkim żywność zawierająca:

 • witaminę A/beta-karoten (np. marchew, pomidory),
 • witaminy z grupy B (warzywa strączkowe),
 • witaminy F, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne),
 • cynk, miedź i krzem (orzechy, rzodkiewka, seler, kalarepka, pestki dyni i słonecznika),
 • potas (banany, pomidory),
 • wapń (nabiał, ryby),
 • żelazo (wątróbka, jarmuż, szpinak, brukselka, brokuły).

Warto też zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste i pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Dobrze za to wyeliminować z diety (lub chociaż ograniczyć) przetworzoną żywność jak słodycze, fast food, smażone posiłki czy chipsy, a także mocną kawę i herbatę. Te potrawy i napoje wypłukują niezbędne minerały i witaminy bądź osłabiają ich wchłanianie przez organizm.

Czasem samo poprawienie nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. Dlatego warto także zadbać o właściwą suplementację. Świetnym uzupełnieniem nowowprowadzonej diety będzie suplement diety Doppelherz aktiv Na włosy i paznokcie. Jego skład obejmuje między innymi olej z zarodków pszenicy, wyciąg z prosa, kwas pantotenowy (witamina B5), witaminę B6, biotynę (witamina B7) i cynk. Jedna kapsułka dziennie dostarcza składników, które mogą przyczynić się do poprawy stanu paznokci, wpłynąć także na kondycję włosów i skóry.

Jak dbać o paznokcie? czy są domowe sposoby?

Zmiany należy także wprowadzić w kwestii pielęgnacji paznokci. Przede wszystkim warto nauczyć się je prawidłowo piłować. Robiąc manicure zrezygnować z pilnika metalowego – zamiast niego zainwestujmy w szklany bądź drobnoziarnisty o dużej gradacji. Jak poprawnie regulować długość płytek? Podcinamy je profesjonalnymi nożyczkami i opiłowujemy ich krawędzie ruchami jednostronnymi, nie góra-dół czy raz w jedną, raz w drugą stronę. Kierujemy się od wałów bocznych w stronę krańca paznokci.

Płytki skutecznie wzmocnimy, regularnie stosując odpowiednie odżywki do paznokci i oliwki. Dobrze, by preparaty były bogate w witaminy A i E, biotynę czy keratynę. Unikajmy takich, które mają formaldehyd lub jego donory – to składniki szkodliwe dla zdrowia. W pierwszej chwili wywołają reakcję obronną paznokcia i poprawę jakości płytki, ale bardzo szybko mogą doprowadzić też do jej uszkodzenia, przebarwienia (zżółknięcia lub zbrązowienia).

Można także przebić kapsułki z witaminami i wmasować ich zawartość w skórki i płytkę. Najlepiej robić to codziennie tuż przed snem, zostawiając do wchłonięcia. Warto również przy okazji nawilżania rąk kremem lub balsamem, dokładnie pokryć nim paznokcie.

Chcąc mieć mocne paznokcie miłośnicy naturalnych rozwiązań mogą śmiało zastosować mieszankę ciepłej oliwy lub oleju rycynowego z dodatkiem soku z cytryny lub olej kokosowy, którą należy wcierać.

Jak poprawnie regulować długość płytek?

Jak poprawnie regulować długość płytek paznokci? Zacznijmy od tego, że zbyt długie paznokcie mogą wpłynąć na jakość życia. Mogą utrudniać codzienne czynności, jak otwieranie puszek czy też bezbolesne włożenie soczewek kontaktowych. Zbyt długie płytki paznokciowe mogą również prowadzić do nieestetycznych łamliwości i rozdwajania się, co z kolei było zbyt krótkie może wyglądać nieestetycznie. Istnieją kilka sposobów, by odpowiednio ukrócić paznokcie. Pierwszym po prostu jest przycięcie ich nożyczkami do paznokci albo też cążków, które można nabyć w każdym sklepie z kosmetykami. Bardzo ważne jest, aby wybrać narzędzie odpowiednie do naszych paznokci. Zbyt tępy nóż czy też obcinacz może doprowadzić do popękanych i użyć też zbyt ostrego narzędzia, a wynikiem może być zbyt krótkie paznokcie. Drugim sposobem jest pilowanie paznokci za pomocą pilnika. Ważne, aby dobry pilnik do paznokci był wykonany z dobrej jakości materiałów i miał różne stopnie ścierności. Ważne jest, aby pilnować kierunku pilowania - jednym kierunkiem aby uniknąć łamliwości i pęknięć. Kolejnym sposobem jest stosowanie frezarki. Jednakże nie poleca się stosowania tego typu narzędzia w warunkach domowych. Zapotrzebowanie na te usługi istnieje w salonach kosmetycznych, gdzie zawodowcy potrafią odpowiednio wesprzeć i pomóc w doborze odpowiedniego urządzenia. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby paznokcie były odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane przed przycięciem, aby uniknąć infekcji. Dobry nawyk to też stosowanie odżywki do paznokci, która przyspieszy ich wzrost i polepszy kondycję. Krótkie i zadbane paznokcie to dobry zwyczaj, związany nie tylko z estetyką ale i wygodą

Ochrona dłoni przed detergentami

A jak zabezpieczać dłonie podczas prac domowych n. mycia naczyń i sprzątania, by nie narażać paznokci na łamanie się i rozdwajanie? Jeśli chcesz mieć piękne paznokcie, przede wszystkim za każdym razem należy zakładać rękawiczki ochronne – ograniczą kontakt paznokci z detergentami i wodą, która osłabia płytkę i sprawia, że robi się ona bardziej miękka i podatna na wyginanie, przez co łatwiejsza do uszkodzenia.

Dodatkowo po sprzątaniu na czyste ręce warto nanieść dogłębnie odżywiający krem. Ochroni on zarówno skórę przed nadmiernym przesuszeniem i uszkodzeniami i odżywi paznokcie u rąk.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach to częsty problem, który dotyczy wielu osób. Wiele osób uważa, że jest to oznaka niedoboru wapnia lub innego składnika mineralnego, ale to nieprawda. Faktem jest, że białe plamki na paznokciach nie są szkodliwe dla zdrowia i nie wymagają leczenia. Są one zwykle spowodowane drobnym urazem, np. uderzeniem w paznokieć. Innymi przyczynami białych plamek mogą być infekcje grzybicze lub sińce pod paznokciem. Jeśli plamki są powiększające się i zmieniają swoją formę, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W celu zapobiegania powstawaniu białych plamek nie należy nadmiernie obcinać paznokci, ponieważ może to spowodować uszkodzenie płytki. Ważne jest również, aby zachować zdrową dietę, bogatą w składniki mineralne, takie jak wapń i cynk, które pomagają w utrzymaniu zdrowych paznokci. Należy również dbać o higienę rąk i paznokci, aby zapobiec infekcjom grzybiczym, które mogą prowadzić do powstawania białych plamek. Ogólnie rzecz biorąc, białe plamki na paznokciach nie są oznaką poważnej choroby i są zwykle łatwe do leczenia. Jeśli jednak plamki są powiększające się lub zmieniają swoją formę, należy skontaktować się z lekarzem w celu wykonania badań diagnostycznych. Zapobieganie powstawaniu białych plamek jest proste i polega na zachowaniu zdrowego stylu życia i higieny rąk i paznokci. 

Doppelherz aktiv na Włosy Skórę i Paznokcie + Skrzyp

zamów w oficjalnym sklepie Doppelherz

Doppelherz aktiv Na Włosy i Skórę

dostępny na www.sklep.doppelherz.pl

Doppelherz aktiv Na Włosy + Biotyna

zamów w oficjalnym sklepie Doppelherz