1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić?

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić?

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie mogą wywoływać duży dyskomfort – często zaczepiają się o materiały, pękają zbyt głęboko, powodując ból i dodatkowo prezentują się nieestetycznie. Z tego powodu często chowamy dłonie do kieszeni, wstydząc się ich wyglądu. Wystarczy jednak wdrożyć kilka zapobiegawczych środków i skupić się na porządnym poprawieniu kondycji paznokci, by pozbyć się tego problemu. Precyzyjna pielęgnacja płytki może zdziałać cuda! Co robić, by paznokcie stały się z powrotem powodem do dumy?
Ineinander gelegte Hände | Doppelherz

Łamliwe i rozdwajające się paznokcie – przyczyny

W trosce o zdrowie i atrakcyjny wygląd paznokci warto najpierw poznać powody ich kiepskiego stanu. Ich płytki zbudowane są z wielu niewielkich warstw keratyny, które ułożone są dachówkowo i dlatego, gdy dochodzi do ich rozchylania i oddzielania, zauważamy to w postaci rozdwajania się. Kiedy następuje ubytek budulcowego białka – keratyny, płytki błyskawicznie tracą dobrą kondycję. W wyniku tego są łamliwe, miękkie i kruche.

Przyczyn takiego stanu jest wiele:

  • nieprawidłowa dieta – uboga w witaminy, makro- i mikroelementy skutkuje osłabieniem stanu całego organizmu, w tym także płytki paznokci. Niedobory niezbędnych składników odżywczych, jak krzem, cynk, potas, wapń, żelazo, witaminy z grupy B, A i F, doprowadzają do ich łamliwości i rozdwajania. Nieprawidłowa dieta wyjaławiająca organizm z ważnych elementów może także objawiać się zmianą odcienia paznokci. Każdą taką sytuację warto kontrolować, by szybko rozpocząć prawidłową pielęgnację. W krytycznych stanach często wskazujących na występowanie choroby, należy zasięgnąć opinii specjalisty – lekarza (np. podologa lub dermatologa);
  • nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne (bądź ich zupełny brak) – np.: obcinanie, piłowanie i frezowanie. Nietrudno wówczas o uszkodzenia mechaniczne. Istotnym błędem jest używanie nieodpowiednich akcesoriów do pielęgnacji paznokci, na przykład metalowych pilników, które zwiększają skłonność płytek do rozdwajania się i pękania. Nie ma mowy o stosowaniu brudnych, starych zardzewiałych przyrządów! Taka niedbałość jest rażąca – na pewno poskutkuje znaczącym osłabieniem kondycji paznokci bądź ich chorobami
  • brak ochrony przed detergentami – zwykłe czynności domowe również nie sprzyjają pięknemu wyglądowi płytek. Dobrze wiedzą o tym osoby, które często sprzątają, zmywają, używając do tego detergentów. Środki czyszczące nie tylko przesuszają skórę dłoni, lecz także uszkadzają chemicznie paznokcie. Stan płytek może zostać także pogorszony przez (częste) długotrwałe ich moczenie w ciepłej wodzie, nadmierne używanie acetonu, narażanie ich na działanie zmiennych czynników, jak mróz i wysokie temperatury bądź schorzenia i zaburzenia hormonalne.

Sposoby na rozdwajanie paznokci

Większość przyczyn osłabiania kondycji paznokci można z powodzeniem wyeliminować, zmieniając kilka przyzwyczajeń. Wprowadzenie do życia sprawdzonych metod pielęgnacyjnych i przekształcenie nawyków żywieniowych zaowocują pięknem i zdrowiem płytek. Odrobina poświęcenia i systematyczności w działaniu to gwarancja sukcesu.

Dieta na zdrowe paznokcie

Pierwszą zmianą, jaką należy wdrożyć, jest właściwa dieta. Co jadać, by wzmocnić paznokcie i zmniejszyć ich tendencję do rozdwajania się i łamania? Powinna to być przede wszystkim żywność zawierająca:

  • witaminę A/beta-karoten (np. marchew, pomidory),
  • witaminy z grupy B (warzywa strączkowe),
  • witaminy F, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne),
  • cynk, miedź i krzem (orzechy, rzodkiewka, seler, kalarepka, pestki dyni i słonecznika),
  • potas (banany, pomidory),
  • wapń (nabiał, ryby),
  • żelazo (wątróbka, jarmuż, szpinak, brukselka, brokuły).

Warto też zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste i pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Dobrze za to wyeliminować z diety (lub chociaż ograniczyć) przetworzoną żywność jak słodycze, fast food, smażone posiłki czy chipsy, a także mocną kawę i herbatę. Te potrawy i napoje wypłukują niezbędne minerały i witaminy bądź silnie osłabiają ich wchłanianie przez organizm.

Czasem samo poprawienie nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. Dlatego warto także zadbać o właściwą suplementację. Świetnym uzupełnieniem nowowprowadzonej diety będzie suplement diety Doppelherz aktiv Na włosy i paznokcie. Jego skład obejmuje między innymi olej z zarodków pszenicy, wyciąg z prosa, kwas pantotenowy (witamina B5), witaminę B6, biotynę (witamina B7) i cynk. Jedna kapsułka dziennie dostarcza składników, które korzystnie wpływają nie tylko na stan płytek paznokci, lecz także kondycję włosów i skóry.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zmiany należy także wprowadzić w kwestii pielęgnacji paznokci. Przede wszystkim warto nauczyć się je prawidłowo piłować i zrezygnować z pilnika metalowego – zamiast niego zainwestujmy w szklany bądź drobnoziarnisty o dużej gradacji. Jak poprawnie regulować długość płytek? Podcinamy je profesjonalnymi nożyczkami i opiłowujemy ich krawędzie ruchami jednostronnymi, nie góra-dół czy raz w jedną, raz w drugą stronę. Kierujemy się od wałów bocznych w stronę krańca paznokci.

Płytki skutecznie wzmocnimy, regularnie stosując odpowiednie odżywki i oliwki. Dobrze, by preparaty były bogate w witaminy A i E, biotynę czy keratynę. Unikajmy takich, które mają formaldehyd lub jego donory – to składniki szkodliwe dla zdrowia. W pierwszej chwili wywołają reakcję obronną paznokcia i poprawę jakości płytki, ale bardzo szybko mogą doprowadzić też do jej uszkodzenia, przebarwienia (zżółknięcia lub zbrązowienia).

Można także przebić kapsułki z witaminami i wmasować ich zawartość w skórki i płytkę. Najlepiej robić to codziennie tuż przed snem, zostawiając do wchłonięcia. Warto również przy okazji nawilżania rąk kremem lub balsamem, dokładnie pokryć nim paznokcie.

Miłośnicy naturalnych rozwiązań mogą śmiało zastosować mieszankę ciepłej oliwy lub oleju rycynowego z dodatkiem soku z cytryny lub olej kokosowy.

Ochrona dłoni przed detergentami

A jak zabezpieczać dłonie podczas prac domowych, by nie narażać paznokci na łamanie się i rozdwajanie? Przede wszystkim za każdym razem należy zakładać rękawiczki – ograniczą kontakt paznokci z detergentami i wodą, która osłabia płytkę i sprawia, że robi się ona bardziej miękka i podatna na wyginanie, przez co łatwiejsza do uszkodzenia.

Dodatkowo po sprzątaniu na czyste ręce warto nanieść dogłębnie odżywiający krem. Ochroni on zarówno skórę, jak i przed nadmiernym przesuszeniem i uszkodzeniami.

Doppelherz aktiv na Włosy Skórę i Paznokcie + Skrzyp

zamów w oficjalnym sklepie Doppelherz

Doppelherz aktiv Na Włosy i Skórę

dostępny na www.sklep.doppelherz.pl

Doppelherz aktiv Na Włosy + Biotyna

zamów w oficjalnym sklepie Doppelherz