1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Suplementy diety z kolagenem – zadbaj o skórę i stawy od wewnątrz!

Suplementy diety z kolagenem – zadbaj o skórę i stawy od wewnątrz!

Kolagen to popularny składnik kremów i innych kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ale czy wiesz, że można go również suplementować? Sprawdź, jak działają preparaty z kolagenem do picia. Czy „pigułki urody” faktycznie działają? Jak mogą pomóc w walce ze zmarszczkami?
Frau liegt auf Sofa

Doppelherz system Kollagen Beauty został opracowany tak, aby dbać  od wewnątrz o skórę. Ten suplement diety, oprócz bioaktywnych peptydów kolagenowych, zawiera także inne składniki, które wspierają skórę. Wśród nich znajdują się:

  • Witamina C, która nie tylko wspomaga produkcję kolagenu, ale także chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, który przyspiesza procesy starzenia się skóry.
  • Witamina E, która podobnie jak witamina C, wykazuje działanie antyoksydacyjne.
  • Miedź, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry i prawidłowego stanu tkanek łącznych.

Z kolei dla osób, które szukają produktów z kategorii na stawy i kości, odpowiednie będą preparaty kolagenowe wzbogacone m.in. o chondroitynę i witaminę D – na przykład Doppelherz system Kollagen 11.000 PLUS.

Zobacz też ->>> Jak dbać o skórę twarzy po 30 roku życia?

Kolagen – dobroczynne właściwości

Kolagen to zewnątrzkomórkowe białko zwierzęce, stanowiące dominujący element macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Jego obecność nadaje tejże tkance wytrzymałość na rozciąganie [1]. 

Kolagen jest zbudowany wyłącznie z aminokwasów endogennych [2], tj. z:

  • glicyny;
  • proliny;
  • hydroksyproliny;
  • hydroksylizyny [3].

Kolagen stanowi aż jedną trzecią wszystkich białek w organizmie. Chociaż nasze ciała nieustannie go syntetyzują, to ulega on biodegradacji. Niestety wraz z wiekiem naturalny proces wytwarzania tego białka znacznie zwalnia [2]. To właśnie wtedy warto rozpocząć suplementację preparatami kolagenowymi, aby uzupełnić zapasy tej substancji w organizmie. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zbilansowanego odżywiania. Suplementy diety są środkami spożywczymi, które mają na celu uzupełnienie naszej diety.

Choć nie opracowano ujednoliconych wytycznych dotyczących dziennej podaży kolagenu, wskazuje się, że optymalna ilość powinna wahać się między 2500 a 15000 mg dziennie [4]. Badania przeprowadzone w 2019 r. potwierdziły, że taka ilość jest jednocześnie bezpieczna dla zdrowia [5].

 

Jaki preparat kolagenowy wybrać?

Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie składu preparatu kolagenowego, po który sięgamy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W przypadku suplementów diety najważniejszy jest ich skład. Dobrze, aby taki preparat zawierał składniki zwiększające syntezę białka kolagenowego. W szczególności będzie to witamina C, a ponadto miedź, która wspiera utrzymanie prawidłowej pigmentacji skóry i prawidłowego stanu tkanek łącznych. 

Suplementy diety z kolagenem są sprzedawane w różnych postaciach, w tym w płynnej, sproszkowanej, ale również w postaci tabletek i kapsułek. Wygodnym rozwiązaniem wydają się być ampułki z płynem gotowym do picia, ponieważ w przypadku spożywania tej formy suplementu diety nie trzeba odmierzać produktu. Taki produkt z kolagenem jest łatwy i bezproblemowy w stosowaniu.

Wybierając suplement diety w formie rozpuszczalnego proszku, warto zwrócić uwagę na ewentualne dodatki mające na celu zamaskowanie specyficznego smaku kolagenu. Oprócz dodatków smakowych i aromatów producenci stosują często również różnego rodzaju substancje słodzące. 

Należy pamiętać, że kolagen jest białkiem pochodzenia zwierzęcego i nie ma możliwości pozyskiwania go z roślin.

Czy preparaty kolagenowe są bezpieczne?

Suplementy diety, w tym suplementy diety z kolagenem dostępne na polskim rynku są bezpieczne, o ile pochodzą ze sprawdzonych źródeł. 

W przypadku zamiaru stosowania kolagenu pozyskiwanego z ryb szczególną ostrożność w przypadku suplementacji powinny zachować osoby z alergią wywoływaną przez ryby i owoce morza. 

Kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji, a także osobom na stałe przyjmującym leki  każdorazowo zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

 

Funkcja kolagenu w organizmie

Kolagen jest ważnym białkiem w organizmie człowieka i stanowi jeden z głównych składników chrząstek, ścięgien i innych tkanek łącznych. Niestety istnieje wiele czynników, które negatywnie oddziałują na stan kości i stawów. Zaliczamy do nich np. stres, nadwagę, siedzący tryb życia oraz starzenie się organizmu czy nawet niektóre dyscypliny sportowe.

Z tego względu spożywanie suplementów diety z kategorii na stawy z kolagenem mogą rozważyć:

  • osoby w starszym wieku, u których poziom naturalnego kolagenu znacząco się obniża;
  • osoby z nadwagą, mało aktywnie fizycznie, prowadzące siedzący tryb życia;
  • osoby aktywnie uprawiające dyscyplinę sportu, która obciąża układ ruchu (np. bieganie, kulturystyka).

 

Suplement diety Doppelherz® system Kollagen 11.000 PLUS z kolagenem to specjalna kompozycja składników odżywczych ważnych dla stawów i kości. Witamina D pomaga utrzymać zdrowie kości, miedź wspiera zachowanie prawidłowego stanu tkanek łącznych, a witamina C wspomaga produkcję kolagenu przez organizm w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstki.

 

Suplementy diety, w tym te zawierające kolagen to zalecany element dbałości o zdrowie i kondycję. Choć nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej, stanowią wsparcie dla organizmu.

 

Poznaj Doppelherz system Kollagen Beauty
Doppelherz system
Poznaj Doppelherz system Kollagen Beauty
Niech dzieje się kosmos!
  • Jedna ampułka zawiera 2,5 g bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL®
  • Działanie bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL® potwierdzone badaniami naukowymi
  • Zawiera starannie dobrane witaminy i składniki mineralne, które pomagają zadbać o naturalne piękno skóry od wewnątrz
  • O smaku liczi i melona
  • Zawiera substancje słodzące

Bibliografia

  1. Rodwell V.W. i inni, Biochemia Harpera, wyd. VII, Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, ISBN 978-83-200-5410-1. s.800
  2. Żelaszczyk, Dorota, Anna Waszkielewicz, and Henryk Marona. "Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej." Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.
  3. Puri D., Textbook of Medical Biochemistry, wyd. III, Elsevier, 2011, ISBN 978-81-312-2312-3, s.76
  4. Paul C, Leser S, Oesser S. Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Nutrients. 2019;11(5):1079. Published 2019 May 15
  5. https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14699;
  6. Puzanowska-Tarasiewicz H, Kuźmicka L, Tarasiewicz M. Biological function of some elements and their compounds. IV. Silicon, silicon acids, silicones. Pol Merkur Lek 2009, 27(161): 423-426.
  7. Bozec L, Odlyha M. Thermal denaturation studies of collagen by microthermal analysis and atomic force microscopy. Biophys J. 2011 Jul 6;101(1):228-36. doi: 10.1016/j.bpj.2011.04.033. PMID: 21723833; PMCID: PMC3127184;