1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Jak utrzymać zdrowe paznokcie?

Jak utrzymać zdrowe paznokcie?

Nie bez powodu mówi się, że paznokcie są rodzajem wizytówki każdego człowieka. Prawidłowo odżywione powinny być gładkie, przezroczyste, lśniące, o lekko różowym zabarwieniu dzięki bogatej sieci naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Jak zadbać o stan paznokci i których składników nie powinno zabraknąć w codziennej diecie?

Jak są zbudowane paznokcie?

Paznokcie pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Są płytką wytworzoną z warstwy rogowej naskórka – złożone ze zrogowaciałych keratynocytów o grubości od 0,5 do 0,7 mm. Keratyna składa się przede wszystkim z siarki, wapnia, fosforu i arsenu. Paznokcie są zbudowane z trzech głównych elementów:

  • korzenia, czyli miejsca wzrostu paznokcia zaczynającego się od macierzy;
  • nieunerwionej płytki paznokcia, spoczywającej na łożysku;
  • brzegu wolnego, czyli biało-szarej krawędzi wystającej poza krawędź opuszka palca.

Wśród głębszych warstw paznokci wyróżnia się również silnie ukrwione łożysko, obłączek znajdujący się między macierzą a płytką paznokciową oraz obrąbek naskórkowy będący tylną częścią wału paznokciowego [1].

Jak szybko rosną paznokcie?

Tempo wzrostu płytki paznokciowej waha się od 0,5 do 1,3 mm tygodniowo. Latem obserwuje się szybszy przyrost, z uwagi na silniejsze promieniowanie UV, które stymuluje podziały komórkowe. Paznokcie u dłoni rosną w przybliżeniu dwukrotnie szybciej niż paznokcie u stóp [1].

Mocne paznokcie – jaki jest ich sekret?

Wpływ na paznokcie ma wiele czynników, w tym wiek, płeć czy rodzaj wykonywanej pracy. Grubszą płytkę paznokcia obserwuje się zwykle u mężczyzn niż u kobiet, u osób pracujących fizycznie oraz w podeszłym wieku [1]. Czynnikiem, który warunkuje jednak zdrowy prawidłowy rozwój i zdrowy wygląd paznokci jest przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta [2]. Czego nie powinno w niej zabraknąć?

Witaminy na mocne paznokcie

Związkami z grupy witamin o kluczowym znaczeniu dla zdrowia paznokci są głównie witamina C oraz witaminy z grupy B.

Witamina C to silny antyoksydant, a jednocześnie składnik niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu, białka strukturalnego budującego tkankę łączną – w tym skórę, paznokcie i włosy. Osłabia ona działanie wolnych rodników i przyspiesza ich usuwanie z organizmu. Bogatymi źródłami witaminy C są m.in.: natka pietruszki, jarmuż, papryka, szpinak, czarne porzeczki, żurawina, aronia, owoce cytrusowe [1,2].

Z kolei witaminy z grupy B (zwłaszcza B12, czyli kobalamina) są wymagane do prawidłowego wzrostu paznokcia, odpowiadają za jego prawidłowy kolor oraz strukturę. Istotne znaczenie ma też biotyna (witamina B7). Warunkuje ona wzmocnienie płytki paznokci poprzez zwiększenie jej twardości i odporności na złamanie [1,3]. Dobrymi źródła witamin z grupy B są drożdże piwne, jaja, łosoś, mięso wieprzowe i wołowe [4].

Minerały niezbędne dla zdrowia paznokci

Obok witamin, organizm człowieka potrzebuje także minerałów, które biorą udział w procesach wzrostowych paznokcia.

Strukturę paznokcie wzmacnia cynk, który bierze udział w procesie keratynizacji, pośrednio odpowiadając za wytrzymałość płytki paznokciowej oraz jej zdrowy wygląd. Niedobór tego pierwiastka łatwo poznać po białych plamach pojawiających się w obrębie płytek [1,5].

Oczywiście dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie utrzymać homeostazę organizmu.

Jak dbać o długie paznokcie?

Podstawą utrzymania długich i zdrowych paznokci jest prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Warto jednak rozważyć korzystanie z różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, które wzmacniają płytkę paznokcia i czynią ją bardziej odporną na czynniki zewnętrzne.

Wybierając kosmetyki do paznokci, warto zwrócić uwagę czy zawierają one naturalne oleje o działaniu wzmacniającym (np. arganowy lub z nasion słonecznika), związki nawilżające i odżywiające strukturę paznokcia. Ważne jest, aby zabiegi pielęgnacyjne były przeprowadzane systematycznie, dzięki czemu odnowieniu ulega warstwa ochronna nakładana na płytkę paznokci [8].

Suplement na paznokcie – co powinien zawierać?

Co w takim razie powinien zawierać dobry suplement na paznokcie? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na związki odżywiające struktury paznokcia, pozwalające na jego wzrost i wzmacniających płytkę. Duże znaczenie ma obecność witamin C oraz B, a także cynku. Warto zwrócić też uwagę na obecność w suplemencie na paznokcie kolagenu w formie peptydów, który jest łatwo przyswajalny i może zostać wykorzystany przez organizm [9].

KOLLAGEN BEAUTY
Doppelherz system
KOLLAGEN BEAUTY
Niech dzieje się kosmos!
  • Jedna ampułka zawiera 2,5 g bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL®
  • Działanie bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL® potwierdzone badaniami naukowymi
  • Zawiera starannie dobrane witaminy i składniki mineralne, które pomagają zadbać o naturalne piękno skóry od wewnątrz
  • O smaku liczi i melona
  • Zawiera substancje słodzące

Bibliografia

  1. Surma A. W. i in.; wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci; Kosmetologia Estetyczna 1 / 2016 / vol. 5;
  2. Winiarska-Mieczan A. i in (red.); Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci. Fizjologia, dietoterapia, suplementy diety, bezpieczeństwo i skuteczność terapii, toksykologia; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Wydawnictwo, Lublin 2022;
  3. Paul-Samojedny M.; Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków; dwumiesięcznik Aesthetica nr 15; maj-czerwiec 2016;
  4. Gryszczyńska A.; Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy; Postępy Fitoterapii 4/2009;
  5. Krajewska J.; Cynk (Zn) i jego wpływ na zdrowie człowieka; Lek w Polsce; VOL 25 NR 01’15 (284);
  6. Bancerz B. i in.; Wpływ magnezu na zdrowie człowieka; Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366;
  7. Szeleszczuk Ł. i in.; Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie; Biul. Wydz. Farm. WUM, 2014, 3, 16-22;
  8. A. Kołaczek; Pielęgnacja dłoni i stóp; Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej 1/2017;
  9. Hexsel D, Zague V, Schunck M, Siega C, Camozzato FO, Oesser S. Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. J Cosmet Dermatol. 2017;16(4):520-526. doi:10.1111/jocd.12393.