1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Zmarszczki królicze – co to takiego i jak je zlikwidować?

Zmarszczki królicze – co to takiego i jak je zlikwidować?

Zmarszczki królicze to boczne bruzdy na nosie, które pojawiają się z biegiem lat, głównie w wyniku nadaktywnej mimiki. Mocno rzucają się w oczy i sprawiają, że twarz przybiera nieco „naburmuszony” grymas. Może wydawać się przez to mniej przyjazna, a nawet rozzłoszczona. Dowiedz się, jak zapobiec powstawaniu bruzd tego typu i co robić, by ich nie pogłębiać. Czy da się spłycić zmarszczki królicze nosa domowymi sposobami?
menopauza, co mnie czeka?

Zmarszczki królicze nosa – jak powstają?

Bruzdy nazywane króliczymi to rodzaj zmarszczek mimicznych, które tworzą się po obu stronach nosa, w pobliżu kącików oczu. Mogą być zarówno pionowe, poziome, jak i poprzeczne. Zwykle są symetryczne, ale u niektórych osób bywają głębsze i bardziej widoczne z jednej strony twarzy (zależy to wyłącznie od indywidualnych cech mimiki).

Zaczynają powstawać około 30. roku życia, gdy w wyniku naturalnych procesów starzenia maleją zdolności skóry do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Z tego względu stopniowo traci ona swoją sprężystość i jędrność. Z biegiem lat trudniej jej po każdym grymasie wrócić do pierwotnego, gładkiego stanu.

Zmarszczki królicze są szczególnie częste u osób, które mają tendencję do nadmiernego mrużenia oczu – czy to w wyniku niedowidzenia, alergii, nadwrażliwości na światło, czy po prostu przy uśmiechaniu się lub robieniu innych grymasów. Ekspresyjna mimika zawsze pogłębia bruzdy tego typu, choć duże znaczenie mają tu też kwestie genetyczne, np. układ mięśni twarzy wpływający na to, jak ją marszczymy, gdy się cieszymy lub złościmy.

Powstawanie zmarszczek króliczych może być przyspieszone przez wiele czynników zewnętrznych, np.:

  • dym papierosowy,
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry,
  • niezmywanie makijażu,
  • brak zabezpieczenia przed słońcem (niestosowanie filtrów UV),
  • mróz (niestosowanie kremów ochronnych).

Sposoby na zmarszczki królicze

Powstawania zmarszczek mimicznych nie da się uniknąć. Niemożliwe jest przecież zachowanie przez cały czas nieruchomej twarzy. Można jednak opóźnić ich proces tworzenia się, zniwelować widoczność i zapobiec dalszemu pogłębieniu. Istotna jest szczególnie odpowiednia profilaktyka (najlepiej zacząć już w wieku 25.-30. lat). Jeśli na twojej twarzy pojawiły się pierwsze zmarszczki królicze lub obawiasz się, że masz do nich skłonności genetyczne (występują one u członków twojej rodziny), stosuj się do kilku zasad:

Zmień dietę

Zacznij od wprowadzenia do jadłospisu większej ilości produktów spożywczych zawierających witaminy E i C. Są one antyoksydantami i pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Poznaj Doppelherz system Kollagen Beauty

zamów w oficjalnym Sklepie Doppelherz
Przejdź do produktu

Witamina E pomaga zachować zdrową skórę. Witamina C z kolei wspomaga produkcję kolagenu w celu zapewnienia jej prawidłowej kondycji.

Warto wzbogacić dietę również o biotynę oraz cynk, które pomagają zachować zdrową skórę. Innym cennym minerałem jest też miedź wspierająca w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji i stanu tkanek łącznych.

Suplementuj kolagen na zmarszczki mimiczne

Stopniowa utrata kolagenu w skórze wpływa na pogłębianie zmarszczek mimicznych. Najprostszym sposobem na opóźnienie ich powstawania jest więc uzupełnienie braków tej substancji. Można to zrobić, nie tylko wklepując w skórę drogie kremy z kolagenem, ale również poprzez właściwą suplementację. Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY to kompleksowy preparat zawierający kolagen VERISOL oraz niezbędne witaminy (A, E, C, biotynę) i minerały (miedź i cynk).

Sprawdź dokładny skład Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY>>

Noś dobre okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne

Zmarszczki królicze występują w wyniku częstego mrużenia oczu, na przykład od rażącego słońca latem czy przy wadach wzroku, gdy niedowidzimy i chcemy zobaczyć coś wyraźniej. Lepiej więc nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych i nie oszczędzać na szkłach dobrej jakości. Warto też systematycznie badać wzrok, by upewnić się, czy nasza wada się nie pogłębia. Dobrze dobrane szkła ograniczą częstotliwość mrużenia oczu, a tym samym powstawanie bruzd.

Stosuj ćwiczenia na zmarszczki mimiczne

Często w wyniku stresu, zdenerwowania, złej pozycji spania czy siedzenia przy pracy zbytnio napinamy mięśnie twarzy. Ćwiczenia pomagają je rozluźnić, dzięki czemu skóra twarzy staje się mniej napięta i gładsza. Pomocne są też masaże – głaskanie, rozcieranie i ugniatanie miejsc narażonych na powstanie zmarszczek. Poprawiają one ukrwienie, mobilizują procesy regeneracyjne skóry i ułatwiają usunięcie martwego naskórka. Dodatkowo umożliwiają szybsze wchłanianie substancji odżywczych z kremów.

Poznaj Doppelherz system Kollagen Beauty

zamów w oficjalnym Sklepie Doppelherz