1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Biotyna. Witamina dla zdrowych włosów

Biotyna. Witamina dla zdrowych włosów

Pogorszenie kondycji włosów powodowane może być wieloma czynnikami. Najczęściej wskazuje się na stres, przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne, nieprawidłową dietę. Każda z przyczyn wiąże się jednak z niedoborem określonych witamin i minerałów, wśród których coraz częściej podkreśla się znaczenie biotyny.
menopauza, co mnie czeka?

Witamina B7

Biotyna nazywana witaminą H należy do witamin z grupy B (B7). Jest rozpuszczalnym w wodzie związkiem organicznym znajdującym się w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Jest też wytwarzana przez florę bakteryjną jelit.

Skóra i włosy

Biotynę uważa się za witaminę piękności, ponieważ wpływa na zdrowy stan skóry, utrzymując ją w dobrej kondycji oraz jest niezbędna dla zachowania zdrowego i pięknego wyglądu włosów i paznokci. Uczestniczy w procesie wytwarzania keratyny – podstawowego białka budulcowego włosów i paznokci. Zawiera ona cząsteczki siarki, które tworzą wiązania łączące włókna keratyny.  Dzięki temu włosy są mocne i sprężyste na całej długości. Biotyna poprawia jednocześnie metabolizm skóry, zapewniając prawidłowe odżywienie włosów, a przez to wpływając na tempo ich wzrostu. Ponadto wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych.

Niedobory

Niedobory biotyny zazwyczaj powodowane są nieprawidłową dietą, leczeniem farmakologicznym, zaburzeniami wchłaniania, chorobami tarczycy. Objawy niedoboru biotyny to zwykle pogorszenie kondycji  skóry (podrażnienie i przesuszenie skóry, szary koloryt) i kruchość paznokci, ale przede wszystkim znaczne pogorszenie  wyglądu włosów,  które stają się matowe, cienkie, słabe, łamliwe, z tendencją do nadmiernego wypadania. 

Źródła

Wprawdzie biotyna występuje w niektórych produktach, ale w większości w ilościach niewielkich. Najwięcej jej znajduje się w wątróbce i drożdżach, nieco mniej w nasionach soi, orzechach i ziarnach oraz w mięsie i żółtkach jaj. Ponadto jej źródłem są: sardynki, ciemny ryż, mleko, ser, marchewka, pomidory, buraki, orzechy, migdały, olej rzepakowy i słonecznikowy.

Wysoka dawka biotyny (aż 600 mg w 1 kapsułce) zawarta jest w preparatach Doppelherz aktiv Na włosy i paznokcie Complex  i  Doppelherz aktiv Na włosy + Biotyna.

Doppelherz aktiv Na Włosy + Biotyna

zamów w oficjalnym sklepie Doppelherz
Przejdź do produktu