1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Dieta dla zdrowych, mocnych włosów

Dieta dla zdrowych, mocnych włosów

Kondycja włosów zależy od wielu czynników, spośród których kluczowe znaczenie ma prawidłowa dieta. Połączenie korzenia włosa z mieszkiem włosowym, a pośrednio z układem krwionośnym powoduje, że otrzymuje on niezbędne składniki odżywcze, aby cykl wzrostowy przebiegał w prawidłowy sposób. Dzięki temu wyrastające włosy są silne, zdrowe i wytrzymałe [1]. Jakie związki należy dostarczyć wraz z pożywieniem, aby cieszyć się piękną fryzurą na co dzień?

Jak szybko rosną włosy? Cykl wzrostu włosa

Tempo wzrostu włosa zależy od wielu czynników, takich jak płeć (włosy rosną szybciej u mężczyzn); wiek (włosy rosną najszybciej między 15. a 30. rokiem życia), okolic ciała, roku i dnia. Szacuje się, że średnie tempo przyrostu włosa na dobę wynosi 0,35 milimetra [2].

Włosy człowieka nie rosną w sposób ciągły. Nie występuje u nas także linienie, ani zmiana owłosienia zależna od pory roku, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu ssaków. Włosy wyrastają z mieszków włosowych, których praca ma charakter cykliczny. Każdy cykl obejmuje okres od 2 do 6 lat i można go podzielić na trzy, następujące po sobie fazy:

  • faza wzrostu (anagen) to etap nasilonych podziałów komórkowych. Przyjmuje się, że na tym etapie powinno znajdować się 80-90% włosów pokrywających owłosioną część głowy;
  • faza przejściowa (katagen) charakteryzuje się wyciszaniem podziałów komórkowych;
  • faza wypadania włosów (telogen) to czas, kiedy opuszki włosa odpoczywają przed rozpoczęciem kolejnego cyklu. Faza telogenu dotyczy około 10-15% włosów skóry głowy.

Najdłuższą fazą jest anagen, który potrafi trwać nawet kilka lat. Najkrócej trwa katagen, przebiegający przez czas zaledwie od 2 do 4 tygodni. Odżywienie włosa jest istotne na każdym z tych etapów [2].

Jak wzmocnić włosy?

Wzmacnianie włosów to bardzo szeroki temat. Mieści się w nim zarówno dieta zawierająca składniki odżywcze kluczowe dla zdrowia  włosów, zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych, jak i zwykłe olejowanie, które można przeprowadzić w domowych warunkach.

Jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne, dużą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa skóry głowy. Polega ona na precyzyjnym nakłuwaniu skóry pokrywającej głowę i wstrzykiwaniu substancji o działaniu odżywczym takich, jak peptydy biomimetyczne, biotyna, czy D-panthenol. Związki te skutecznie odżywiają strukturę włosa oraz dbają o ich prawidłowy wzrost[3].

Z kolei regularne olejowanie – czyli nakładanie na poszczególne pasma olejów roślinnych dopasowanych do stopnia porowatości włosa – powoduje, że włosy stają się mocniejsze, gładsze i lepiej znoszą kontakt z czynnikami atmosferycznymi [4]:

  • do włosów o niskiej porowatości należy stosować m.in. olej kokosowy, palmowy lub masło shea;
  • do włosów o średniej porowatości sprawdza się m.in. olej awokado, olej z pestek moreli, olej jojoba, olej makadamia;
  • do włosów o wysokiej porowatości zaleca się używać m.in.: olej z wiesiołka, ogórecznika, lniany, sezamowy lub konopny.

Zobacz też >> Co wiesz na temat zdrowej kondycji włosów?

Jaki wpływ ma dieta na włosy?

Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, która dostarcza niezbędnych dla zdrowia organizmu składników odżywczych. Dotyczy to głównie niezbędnych witamin i składników mineralnych potrzebnych do zdrowego wzrostu włosów.

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta na włosy?

W diecie na włosy powinny znaleźć się witaminy z grupy B, szczególnie biotyna (tzw. witamina B7), która pomaga zachować zdrowe włosy. Witaminy z grupy B można dostarczyć, spożywając m.in. wątrobę wołową, drożdże piwne, soja, żółtko jaj, orzechy włoskie [5].

Warto zadbać także o odpowiednią podaż witaminy C. Jest ona niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu – również tego obecnego we włosach – co przekłada się m.in. na prawidłowe funkcjonowanie skóry i naczyń krwionośnych. Dobrymi źródłami witaminy C są owoce cytrusowe, papryka, brokuły, kiszonki [6].

Wpływ na kondycję włosów, bezpośredni lub pośredni, mają też [7]:

  • żelazo – odgrywa rolę w procesie podziału komórek; w postaci hemowej, czyli lepiej przyswajalnej, jest obecne m.in. w jajach, mięsie i rybach;
  • selen – pomaga zachować zdrowe włosy; jest obecny m.in. w orzechach, rybach, pszenicy i drobiu;
  • cynk – pomaga zachować zdrowe włosy; znajduje się m.in. w pestkach dyni, warzywach fasolowych czy kaszy gryczanej;
  • witamina D – bierze udział w procesie podziału komórek; znajduje się m.in. w rybach morskich, orzechach i olejach roślinnych;
  • witamina E – chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym; można ją dostarczyć, spożywając oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, orzechy laskowe i migdały.

Zobacz także >> Dieta dla urody

Suplementy diety ze składnikami na włosy

Choć podstawą zdrowia powinna być zbilansowana dieta, niekiedy dostarczenie wszystkich niezbędnych związków odżywczych bywa trudne. Wymaga to dobrej znajomości składu poszczególnych produktów żywnościowych. Wiele ze składników, zwłaszcza witamin, pod wpływem obróbki termicznej posiłków może ulegać rozłożeniu. Aby uzupełnić te straty poszczególnych składników odżywczych, warto sięgnąć po suplementację, która zawiera wszystko, czego włosy potrzebują, aby wyglądać pięknie na co dzień. Na które składniki warto zwrócić szczególną uwagę?

Biotyna na włosy

Biotyna, inaczej znana jako witamina B7, jest odpowiedzialna za stan i kondycję włosów, a więc pomaga zachować ich zdrowie. Ponadto cząsteczki biotyny zawierają w swoim składzie siarkę – pierwiastek niezbędny do budowy mocnych wiązań siarkowych tworzących macierz włosów [5].

Kolagen na włosy

Istotną rolę w składzie włosów odgrywa kolagen, który jest białkiem strukturalnym, mającym znaczenie dla ich objętości i wytrzymałości [8].

Dbanie o zdrowe i dobrze odżywione włosy nie musi być trudne, ale powinno być realizowane systematycznie. Dzięki temu organizm jest w stanie zagospodarować otrzymane witaminy i składniki mineralne tak, aby odżywić nie tylko włosy, ale także skórę i paznokcie.

KOLLAGEN BEAUTY
Doppelherz system
KOLLAGEN BEAUTY
Niech dzieje się kosmos!
  • Jedna ampułka zawiera 2,5 g bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL®
  • Działanie bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL® potwierdzone badaniami naukowymi
  • Zawiera starannie dobrane witaminy i składniki mineralne, które pomagają zadbać o naturalne piękno skóry od wewnątrz
  • O smaku liczi i melona
  • Zawiera substancje słodzące

Bibliografia:

  1. J. Arct i in.; Kosmetologia włosów; Edra Urban & Partner, Wrocław 2020;
  2. Szlachcic A. i in.; Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej; Kosmetologia Estetyczna 3/2014/Vol. 3;
  3. Osika G. i in.; Mezoterapia igłowa skóry głowy jako metoda wspomagająca leczenie łysienia; Farmacja Polska. Kosmetologia; Tom 77; nr 6; 2021;
  4. Surowce kosmetyczne do włosów; Alfa Sagittarius: https://alfasagittarius.eu/images/Pdf/SUROWCE_KOSMETYCZNE_DO_PIELEGNACJI_WOSW.pdf [dostęp: 7.04.2024 r.];
  5. Paul-Samojedny M.; Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków; dwumiesięcznik Aesthetica nr 15; maj-czerwiec 2016;
  6. Janda K. i in.; Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie; Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 419–425;
  7. Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017;7(1):1-10. Published 2017 Jan 31. doi:10.5826/dpc.0701a01;
  8. Arias EM, Floriach N, Moreno-Arias G, Camps A, Arias S, Trüeb RM. Targeted Nutritional Supplementation for Telogen Effluvium: Multicenter Study on Efficacy of a Hydrolyzed Collagen, Vitamin-, and Mineral-Based Induction and Maintenance Treatment. Int J Trichology. 2022;14(2):49-54.