1. doppelherz.pl
  2. Wspieraj zdrowie
  3. Kwas hialuronowy – naturalny szkielet skóry

Kwas hialuronowy – naturalny szkielet skóry

Jednym z ważniejszych związków chemicznych występujących w organizmie człowieka jest kwas hialuronowy. Kojarzony przede wszystkim ze zdrową i piękną skórą, pozbawioną zmarszczek i przebarwień, odpowiada również za elastyczność stawów i prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Ten naturalny składnik substancji międzykomórkowej jest wprawdzie syntetyzowany w organizmie, ale produkcja kwasu hialuronowego z wiekiem gwałtownie słabnie.
menopauza, co mnie czeka?

Naturalny biopolimer

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy  mukopolisacharydów, związków pełniących ważne funkcje w ścianach komórek i strukturach międzykomórkowych. W naturze występuje w postaci długich, złożonych (bio)polimerowych sieci, której podstawową jednostką (monomerem) jest zespolona cząsteczka kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy.

Do cząsteczki soli kwasu hialuronowego (hialuronianu sodu) przyłączają się prostopadle inne mukopolisacharydy, w efekcie czego powstaje cząsteczka o budowie mocno rozgałęzionej, szczoteczkowej, do której podłączone są również białkowe włókna kolagenu i elastyny.

Taka rozbudowana cząsteczka tworzy szkielet struktury nadającej odpowiednią wytrzymałość i  elastyczność tkankom łącznym. Struktura ta doskonale chłonie wodę (1  cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody), co sprzyja sprężystości tkanki łącznej i utrzymaniu właściwego uwodnienia (hydratacji). Ma to szczególne znaczenie dla funkcjonowania skóry, chrząstki stawnej i wyściółki naczyń krwionośnych (śródbłonka).

Miejsca występowania

W ludzkim organizmie kwas hialuronowy stanowi budulec każdej tkanki łącznej. Występuje w skórze, przede wszystkim w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (będącej części tkanki łącznej). Jest swego rodzaju żelową substancją, która uczestniczy w tworzeniu skóry i jej stabilizowaniu. Odpowiednia ilość kwasu hialuronowego zapewnia gładką i elastyczną skórę. Każdego dnia część kwasu hialuronowego jest rozkładana i ponownie syntetyzowana, ale po 45 roku życia następuje gwałtowne zmniejszanie się syntezy kwasu hialuronowego w skórze, czego efektem jest utrata jędrności i elastyczności skóry, jak również stopniowe pojawianie się zmarszczek.

Kwas hialuronowy jest również obecny w mazi stawowej, ciele szklistym oka, a nawet naczyniach krwionośnych.

Na włosy + Biotyna
Doppelherz aktiv
Na włosy + Biotyna
  • Wysoka dawka biotyny i metioniny
  • Zestaw składników korzystnie wpływających na zdrowie włosów (biotyna, cynk oraz skrzyp polny)